Havyar nedir
Menu

Havyar nedir

hayvar baş

Balık yumurtasına havyar denilir. Her balığın yumurtasına havyar denilir her havyar yenilmez. Havyarı yenilen belirli balıklar vardır. Bunlardan en değerlisi Hazar denizinden çıkarılan Mersin balığının yumurtalarıdır. En pahalı olansa, Beluga havyarıdır.

havyar1

Havyarı alınacak balık yakalanır ve içinden yumurtalar alınarak karnı dikilir ve denize bırakılır. Böylece bir balıktan 3-4 defa havyar alınır. Beluga havyarı, 2.5-3 cm. çapındadır. Siyahtır ve tadı tereyağa benzer. Bu sadece mersin balığından alınır. Yaklaşık 15-18 kg. arası havyar bu balıktan alınır. Dünyanın ikinci pahalı havyar ise, Rusya’nın Çin sınırında bulunan Amur nehrinden çıkarılan Kaluga havyarıdır.

havyar3

Havyarlar, eski dönemlerden bu yana tüm zengin ve kudretli insanların yiyeceğidir. Havyar, yüksek enerji ve protein kaynağıdır. Cildi onarır, kırışıklıkları giderir, nemlendirir, besler. Dünya havyar üretiminde, Azerbaycan, Rusya, İran gibi ülkeler ön sıradadır. Ülkemizde Bodrum, Adana illerinde üretim yapılmaktadır. Kefal balığından elde edilen fıska isimli çeşidi ülkemizde yetiştirilir.

havyar4

Çeşitli kremalar ile kullanılan havyar, direk tüketilmez. Çünkü ağızda farklı bir tat bırakır. Beluga havyarı, kg.’mı 2 bin TL’ye kadar çıkar. Diğer havyarlar ise 200-1000 TL arasında fiyatlanır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.