Hangi hastalıkta ne yenilmemelidir
Menu

Hangi hastalıkta ne yenilmemelidir

hastalıklar

Hastalıkları bazı gıdalar daha da kötü hale getirebiliyor. Bu nedenle hangi hastalıkta hangi yiyecek yasak ve tetikleyici olabilir bunun hakkında bilgi verelim istedik. İşte liste ;

reflü

Reflü; Eğer reflünüz varsa kaymak, krema, mayonez, tereyağı, margarin, çay, kahve, sarımsak, soğan, nane, baharatlar, domates, turunçgiller ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Ayrıca az ve sık sık yemek yemek gereklidir. Mide boş olduğunda çok daha fazla asit salgılayacağından şikayetler artacaktır. Sık sık yerken de çok fazla mide doldurulmamalıdır.

gastrit

Gastrit ; Eğer gastritiniz varsa, limonata, kakao, yoğurt, kuru baklagiller, turp, salça, sirke, zeytin, kuruyemişler, hazır meyve suları, turunçgiller mümkün olduğunca azaltılmalıdır.

yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon ; Tuz tüketimi neredeyse yok denilecek kadar azaltılmalıdır. İçinde şeker olan yiyecekler pastalar, tatlılar, meşrubat ve meyve suları dikkatli kullanılmalıdır. Salam, sucuk gibi gıdalardan uzak durulmalıdır.

migren

Migren ; Migreni tetikleyen yiyecekler peynir, süt, sosis, pastırma, deniz ürünleri, konserveler, turunçgiller, yağlı ve baharatlı yiyecekler, kafein ve bakladır. Migren hastalığı çekenler bu gıdalardan uzak durmalıdır.

asstımm

Astım ; Tuz tüketimi hemen düşürülmelidir. Konserve, turşu, salamuralar, zeytin ve maden suyu tüketilmemelidir. Ayrıca yapılan araştırmalar fast food tüketenlerin daha çok astım hastası olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.