Hangi besinde hangi vitamin vardır
Menu

Hangi besinde hangi vitamin vardır

Günümüzde, en büyük sorunlarımızdan birisi beslenmedir. Çünkü beslenme, her yaştaki insanın gelişimi ve topluma adaptasyonunda önemli bir yer kaplamaktadır. Bunun için, modern tıp ve alternatif tıp beslenme konusunda sürekli yeni çalışmalara imza atıyor.

Çarşı ve pazarın olmazsa olmazları meyve ve sebzelerin, insan sağlığındaki önemi ve yerini bilmeyen yoktur. Dolayısıyla, bilinçli bir şekilde beslenmek için tükettiğimiz besinlerle ilgili de bilgi sahibi olmak önemlidir.

Besinlerde bulunan vitaminler

Günümüzde, her mevsim bulunabilen meyvelerden biri olan elma, içinde bulunan E ve C vitaminiyle soğuk havalarda bizi hastalıklardan korurken, barındırdığı folik asit sayesinde kan şekerini düşürüyor, kolesterolü de kontrol altında tutmaya destek oluyor. Bunların yanı sıra, bağırsakları düzenleyici etkisini de unutmamak gerekir.

İnsan sağlığı için önemli meyvelerden bir tanesi de incirdir. İncir içerisinde kalsiyum, magnezyum ve fosfor barındırmaktadır. İncirin en önemli özelliklerinden biri de hangi yaşta olursanız olun, yeni hücrelerin oluşmasını sağlamaktadır. Özellikle kanserli hücrelerin onarılmasında önemli rol oynar.

Bir başka besin havuç. Havuç, içerisinde A,B,D ve E vitaminlerini barındırır. Göz sağlığı ve cilt sağlığında önemli rol oynar. Hücrelerin yenilenmesinde yardımcı besin olarak kullanılabilir.

Gündelik hayatın ve mutfakların vazgeçilmezi maydanoz, her ne kadar basit bir görüntüye sahip olsa da, tam bir C vitamini kaynağıdır. Kemiklerin gelişiminde önemli yer tutar ve iltihap kurutucu özelliğe sahiptir.

Mevsim kışa döndü ve çarşı Pazar mandalina doldu, sakın eksik etmeyin! Soğuk havalara karşı en büyük kalkanımız C vitamini deposu kendisi. Bunun yanında A vitamini ve Potasyum bakımından zengin bir kaynak. Güçlü ve zinde bir vücut için mandalina diyoruz.

Portakal, gene karşımızda bir C vitamini deposu var. Vitaminin yanında flovanoid adı verilen antioksidan içerir. Kolesterol düşürücü özelliğe sahip olmakla birlikte, kan oranının artmasında yardımcı besindir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.