Hamilelikte kabızlık sorunu
Menu

Hamilelikte kabızlık sorunu

hamile baş

Kabızlık, hamilelikte çok rahatsız edici olabilir. Gebelik dönemi boyunca çekilen çeşitli ağrılar ve şişkinliğin üstüne yaşanan şişkinlik anne adayına kabus yaşatabilir. Peki, hamilelikte kabızlık sorunu nasıl çözümlenir?

hamile1

Hamilelik boyunca progesteron ve östrojen hormonları kanda çok yüksek düzeyde olurlar. Böylece vücudun pek çok hormonu etkilenir. Mide besinleri sindirmekte zorlanır, bağırsak hareketleri yavaşlar. Bağırsaklar sindirimin yavaşlaması ile daha fazla sıvı emmeye başlar. Böylece besin artıkları daha da katılaşır. Bağırsaklarda posalar yani dışkı ilerlemede zorlanır. Böylece kabızlık başlar.

hamile2

İlerleyen aylar ile birlikte, bebek anne karnında büyür ve bağırsakların yeri çok daralır. Baskılanan bağırsaklar bir de sıkışınca daha da zor bir durum oluşur. Üstüne hamilelikte kansızlığı engelleyen ilaçlar kullanılırsa bağırsaklar ciddi manada zorlanabilir. Hamilelikte bu nedenle hemoroit ya da fistürler çıkabilir.

hamile3

Hamilelikte kabızlığı engellemek için ne yapılmalıdır?

Kabızlığı olan hamilelere günde 6-8 bardak arası su içmeleri önerilir. Su hamilelikte kabızlığın en doğal ilacıdır.

Lifli ve posalı gıdalar tüketilmelidir. Meyve, sebze ve baklagiller en iyi lif kaynaklarıdır. Kuruyemişler ve kurutulmuş meyveler kabızlığa iyi çözümdür.

Hamilelikte kabızlık yaşayanlara bitki çayı önerilir fakat bunları doktor tavsiyesi ile kullanmak gereklidir.  Yemek öğünlerinin atlanmaması ve iyi çiğneyerek uzun sürede yemek kabızlığa iyi çözümlerdir.

hamile4

Riskli gebelik değilseniz hareket etmek gereklidir. Yürüyüşler ve hafif egzersizler kabızlığın önüne geçer.

Probiyotik besinler, yoğurt, kefir mutlaka tüketilmelidir. Probiyotikler, bağırsaklarda kabızlığı engeller. Üstelik mide yanmasının da önüne geçerler.

Son dönemlerde pek çok doktor hastasına film tablet şeklinde üretilmiş probiyotik destekli multivitaminler vermektedir. Böylece hem hamilelik boyunca kabızlık, mide yanması şikayetleri azalır hem de hamilelik sonrası bağışıklık sistemi kuvvetlenmiş olur.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.