Menu

Hamilelikte düşük çeşitleri belirtileri ve nedenleri

düşük yapmak

Hamilelikte düşük çok sık görülen bir olaydır. Düşük, hamilelikte 20. Haftadan önce gebeliğin sonlanmasıdır. Bebeğin 500gr.’ın altında olduğu durumlarda oluşur. Tıp dilinde düşüğe abortus denilir. Düşüğün pek çok sebebi olabilir. Fakat, en çok genetik anormallikle, kullanılan ilaçlar, travmalar vs. oluşabilir. İşte, hamilelikte düşük çeşitleri belirtileri ve nedenleri;

düşük nedenleri

Düşük tehlikesi ne demektir?

Gebeliğin ilk dönemlerinde ultrasonda bebeğin kalp atışları duyuluyor, rahim ağzı kapalı olmasına rağmen kanama olması durumunda düşük tehlikesinden bahsedilir. Bu durumda kanın rahimden gelip gelmediği tespit edilmelidir. Kan eğer rahim kaynaklı ise, hastaya istirahat önerilir. Dinlenmeye rağmen kanama devam ederse, hasta yatarak progesteron almaya başlar. Bu durumda tüm ihtiyaçlar yatarak karşılanmalıdır.

Düşük çeşitleri nelerdir

Gebeliğin ilk döneminde olan düşüğe erken düşük denilir.

Gebeliğin 12-20. Haftaları arasında olan düşüğe geç düşük denilir.

Gebeliğin rahimden kendiliğinden atılmasına spontan abortus ismi verilir.

Kahverengi akıntı ile başlayan ve sonra kırmızıya dönen kanama ile birlikte kramp görülmesine abortuz imminens ismi verilir.

Kanama ve kramp ile birlikte rahim ağzının açılması ile oluşan kaçınılmaz düşüklere abortuz insipiens ismi verilir.

Gebeliğe ait olan tüm parçaların kanama ve kramplar ile atılmasına komplet abortus ismi verilir.

Gebeliğe ait olan tüm parçaların bir kısmının atılıp, bir kısmının içeride kalmasına inkomplet abortus ismi verilir.

Gebelik kesesi ve plasentanın oluşup, içinin boş olmasına boş gebelik denilir.

Ultrasonografi ile teşhis koyulan gebeliklerin yaklaşık %20’si düşükle sonuçlanır. Gebeliğin başında döllenen yumurta rahime yerleşmeden bile düşük oluşabilir.

Düşük belirtileri

Kanama ve kasılma ile oluşan ağrılar düşüğün başlıca belirtileridir. Eğer, bebek anne karnında ölmüşse kanama ve kasılmalar olmaz. Bu durum anne adayı açısından da tehlikeli bir durumdur. Kürtaj yapılarak bebeğin alınması gerekir. Bir anne adayının düşük yapıp yapmadığı ancak ultrasonografi ile belirlenir. Gebeliğin yaşı kanamanın artmasına neden olur. Anne adayında düşük sonrası içeride parça kalması enfeksiyon riski yaratabilir. Bu nedenle hemen doktora gitmek gereklidir. Hormonal hastalıklar, kalp, karaciğer, böbrek, şeker hastalıkları, rahim şekil bozuklukları, yapışıklıklar, enfeksiyonlar düşük nedenleridir.

One Response
  1. Reyhan ter

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.