Hamilelikte diyabet sorunu
Menu

Hamilelikte diyabet sorunu

diyabet baş

Son yıllarda diyabet gebeler arsında hızla görülüyor. Genelde hamile kadınlarda oluşan insülin direnci, glikozun kanda hızla aratması gebelik diyabetini oluşturuyor. Hamile kadınların %2’sinde sıklıkla karşılaşılan bu durum bebek ve anne sağlığını tehlikeli hale sokar.

diyabet1

Şeker hastalığı kanda insülin yetersizliği ya da çokluğu nedeni ile ortaya çıkar. Belirtisi, çok yemek yeme, sık idrara çıkma, çok su içmektir. Çok sağlıklı ve şekeri olmayan bir hasta hamile kaldığında gebelik ile birlikte diyabet sorunu çıkabilir. Yani diyabet bazen gebelik ile ortaya çıkar. Genelde buna, gebelik şekeri denilir. Bu rahatsızlık çok tehlikelidir çünkü anne karnında bebek ölümlerine neden olabilir.

diyabet2

Gebelikte diyabeti çıkan hastalar nasıl beslenmelidir?

Anne adayının kan şekeri kontrol altına alınmalıdır. Bu nedenle yenilen besinlere dikkat edilmelidir. Ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidratlı besinler direk şekere dönüşürler. Bu nedenle karbonhidrat alımına dikkat edilmelidir. Gebelikte diyabet sorunu yaşayan hastaların ara öğünleri çok önemlidir. Ara öğünler ile hazırlanan bir beslenme programı kan şekerini dengeler. Ara öğünlerde karbonhidratın yanında protein mutlaka olmalıdır. Protein, karbonhidratın kana geçmesini yavaşlatır. Ekmek-peynir, meyve-süt, pilav-yoğurt vs. beyaz ekmek, pirinç, makarna gibi kan şekerini hızla yükselten besinler yerine kepekli ekmek, tam tahıllı gıdalar, bulgur tüketilmelidir.

diyabet3

Yağı komple kesmek gebelikte diyabet sorunu yaşayanlar için önemlidir. Yağlı gıdalar az tüketilmelidir fakat, yağ yenilmelidir. Yemekler, zeytinyağı ya da fındık yağı ile hazırlanmalıdır. Muz, şeftali, üzüm, kayısı yerine  elma, armut, portakal, erik gibi az şekerli meyveler tercih edilmelidir.

diyabet4

İçinde şeker içeren meyve suları yerine bol su tüketilmelidir. Bitki çaylarında ıhlamur, kuşburnu gibi çaylar tüketilmelidir. Mutlaka eve marketten alınan ürünler incelenmeli içinde ki katkı oranlarına bakılmalıdır. Hamilelikte kan şekerini dengede tutmak için hekim kontrolünde olmalı ve periyodik tahliller yapılmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.