Menu

Hamilelikte adet kanaması görülür mü

hamilelikte adet görme

Hamilelik yaşayan bazı kadınlar, hamileliklerinin başlangıcından itibaren bir ya da birkaç defa adet gördüklerini belirtmektedirler. Bu kanamanın adet kanaması olduğunu düşünmektedirler, ancak hamileyken adet kanaması görülmez. Adet görmek demek, hamile olmayan kadınlarda hormonal değişikliklere istinaden oluşan vajinal kanama demektir. Tabi her vajinal kanama da adet kanaması değildir. Dolayısıyla, gebelikte yaşanan kanamalar da kesinlikle adet kanaması değildir.

Hamileliğin ilk başlarındaki implantasyon kanaması şeklinde oluşan lekeleri anne adayı olan kişi adet kanaması gibi zannedebilir. Oluşan bu kanama embriyonun rahime yerleşmesine bağlı meydana gelir. Bundan başka, hamileliğin ilerleyen haftalarında yalnızca düşük yapma ile ilgili bir kanama olabilir ki, bu da adet kanaması değildir.

gebelikte adet görmek

Kısaca özetlemek gerekirse, hamilelik döneminde ya da dışında oluşan her kanama adet kanaması olarak değerlendirilmemelidir. Çeşitli sebeplerden dolayı gebelikte kanamalar yaşanabilir, fakat bu kanamalar adet değildir. Hamilelik döneminde meydana gelebilecek bir kanama durumunda hemen uzman bir doktora görünmek gerekmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.