Hafta hafta gebelik: 3. Trimester
Menu

Hafta hafta gebelik: 3. Trimester

hamilelikte 3. trimester

Gebeliğin son dönemi olan 3. Trimester artık doğuma hazırlık dönemidir. Bu dönemde anne karnında olan bebek son gelişimini tamamlar ve anne vücudu doğuma hazırlanır. İşte, 3. Trimester hakkında her şey ;

hamilelik son dönem

Yirmi sekizinci haftada, 38 cm. boyunda olan bebeğin beyin kıvrımları oluşmaya başlar. Bebek ışığa karşı artık tepki vermektedir. Anne adayında hamilelik çatlakları oluşmuştur ve bu dönemde anne ve baba arasında kan uyuşmazlığı varsa kan uyuşmazlık aşısı yapılır. Doğum sonrası 72 saat içinde bu aşı tekrarlanır.

Yirmi dokuzuncu haftada, tat, işitme, dokunma ve görme duyusu bebekte artık tam manası ile gelişmiştir. Annenin beslenmesi ile alınan gıdalar amniyon sıvısı ile bebeğe geçmektedir. Anne adayının kabızlık ve mide ekşimesi sorunları bu hafta tekrar başlayabilir. Büyüyen rahim nedeni ile basur gibi hastalıklar görülebilir.

Otuzuncu haftada, bebek artık 40 cm.dir. Bu hafta bebekte göz yaşı oluşur. Rahimde yalancı kasılmalar ile anne adayı doğuma hazırlanmaktadır. İdrara çıkma bebeğin büyümesi ve mesaneye baskısı nedeni ile artmıştır.

Otuz birinci haftada, bebeğin vücudunda oluşan yağ tabakası bebeği dolgun bir hale getirir. Anne adayında vajinal akıntı artar. Göğüsten sıvı gelmesi yavaş bir şekilde başlar.

Otuz ikinci haftada, bebek artık 43cm.dir. Annede nefes alma zorluğu ve mide yanması vardır. Bebeğin iskeleti artık gelişmiştir fakat henüz daha esnektir.

Otuz üçüncü haftada, anne bebeğin hareketlerini tam hissetmeye başlar. Kemikler sertleşmiştir fakat baş kemikleri daha yumuşaktır. Bu nedenle anne kolay doğum yapmaktadır. Bebek yaklaşık 45 cm.dir.

Otuz dördüncü haftada, rahim bebeği doğuma hazırlamak için yumuşar ve incelir. Anne adayında mide yanması vardır. Bu hafta doğan bebekler sağlıklı yaşayabilir.

Otuz beşinci haftada, bebek 46 cm.dir ve artık baş aşağı pozisyona geçer. Böbrekler, karaciğer tam olarak gelişmiştir. Anne adayı rahat nefes almaktadır.

Otuz altıncı haftada, anne adayında bel ağrısı şikayeti vardır.

Otuz yedinci haftada, leğen kemiği genişlediğinden idrar tutmakta zorlanılır. Bebeğin akciğerleri tam olarak gelişmiştir. Anne adayında vajinal akıntı artar.

Otuz sekizinci haftada, annenin göğüslerinde bebeğe ilk verilen kolostrum adı verilen süt üretilir. Anne adayının el ve ayaklarında şişmeler vardır.

Otuz dokuzuncu haftada, amniyon kesesinde çatlama ve yırtık oluşabilir ve sızıntı olur. Bebek yaklaşık 50 cm.dir.

Kırkıncı haftada, bebek leğen kemiğine doğru iner ve doğum pozisyonu alınır. Kasılmalar sıktır ve her an doğum beklenir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.