Menu

Hacamat nedir, hacamat nasıl yapılır

hacamat nedir

Dünyanın en eski tedavilerinden biri olan hacamat, vakumlama ve küçük kesiler ile kılcal damarlarda biriken kirli kanın vücuttan dışarı alınması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren kişiye de haccam adı verilir.

Hacamat, düşünüldüğü gibi acılı ve ağrılı bir uygulama değildir. Kana ya da bıçağa karşı hassasiyeti bulunan kişilerde kesi esnasında bir miktar mide bulantısı görülebilir. Hacamat, Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından da bizzat uygulanan ve tavsiye edilen bir tedavi şeklidir. Hatta Peygamber efendimiz bir hadis-i şerifinde; size hacamatı emrettiğimi farz edin manasına gelen bir ifade kullanmıştır. Hacamat yaptıracak kişilerin bu işlemi bir kan verme değil, gereksiz ve zararlı kanın vücuttan atılması şeklinde değerlendirmeleri gerekir. Hacamat bir tedavi yöntemidir ve uzman kişilerce yapılması gerekmektedir. Uzman kişiler tarafından yapıldığında kan kaybı gibi olumsuz durumlar yaşanmaz.

Hacamatın sünnet olduğuna dair deliller;

Hz. Muhammed (s.a.v), Miraç’a çıktığı o günde melekler tarafından çok özel bir şekilde karşılanmıştır. Peygamber efendimizin ifadesine göre melekler ona “Ey Muhammed! Ümmetine hacamatı  emret.” demişlerdir.

Ayrıca peygamberimiz “her kim ayın on yedi, on dokuz ve yirmi birinci günlerinde kan aldırırsa, kan hücumundan dolayı meydana gelebilecek birçok hastalıktan şifa bulur.” Buyurmuşlardır. ( E. Davud Tıp H.2861; Tırmizi Tıp H.2051 )

Hacamat ile ilgili Peygamber efendimizden farklı kişilerce rivayet edilen birçok hadis bulunmaktadır. İslam inancında hacamatın sünnet olması, bu tedavinin yüzyıllardır uygulanmasını sağlamıştır. Bazı İslam alimleri, hacamat uygulaması karşılığında ücret almayı haram olarak görmüş, buna da Peygamber efendimizin söylediği “kan parası almak caiz değildir” sözü dayanak gösterilmiştir. Bazı alimler ise burada hacamattan bahsedilmediği, ifade edilmek istenenin kan bağışı karşılığı alınan paranın caiz görülmediğidir.

hacamat

Hacamatın vücuda faydaları nelerdir?

Peygamber efendimizin belirttiğine göre 70 çeşit hastalığın tedavisinde kullanılan hacamat baş, sırt, göğüs, bel ve karın bölgeleri ile bacaklarda uygulanmaktadır. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan hacamat, hamile kalmak isteyenlerin tedavisinde de kullanılmaktadır. Bel kısmına yapılan vakumlama işlemi sayesinde gebelik oluşumu sıkça görülen bir durumdur. Baş ağrısı için baş bölgesine uygulanan hacamat ile bu ağrılardan kurtulmak mümkün olmaktadır. Bel fıtığı olanlara da bu hacamat tekniği önerilmektedir.

Hacamatın kullanıldığı hastalıklar:

Nedeni belli olmayan baş ağrıları, migren, gece körlüğü, sinüzit, mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları, kanser, sedef, bütün cilt hastalıkları, varis, böbrek hastalıkları, romatizma ve kalp hastalıklarında kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bunlara ek olarak hafızanın güçlenmesine ve ezber gücünün artmasına yardımcı olmaktadır.

Hacamat ne zaman yapılır?

Peygamber efendimizin sünnetine göre hacamat, Hicri takvime göre her ayın 15,17,19 ve 21. günlerinde yapılır. Acil durumlarda beklemek istenmiyorsa ayın diğer günlerinde de yapılabilir. Daha çok fayda görmek için ayda bir ya da üç ayda bir hacamat yaptırılmalıdır.

Kimler hacamat yaptıramaz:

Hacamat adetli kadınlara, organ nakli olmuş kişilere, 3 yaş altındaki çocuklara ve çok yaşlılara, AIDS hastalarına, hipotansiyonu olanlara, aşırı anemi hastalarına yapılamaz. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler hacamat yaptırmak istediklerinde doktorlarına danışmalı ve buna göre yaptırmalıdırlar.

Hacamat tedavisi nasıl yapılır?

Zormuş gibi görünen ancak basit bir işlem olan hacamat, kesinlikle bu konuda uzman ve sertifika sahibi haccamlar tarafından yapılmalıdır. Ehil olmayan kişilere yaptırıldığında vücuda istenmeyen zararların verilmesine yol açılabilir.

Hacamat yapılan alanın temiz ve hijyenik olması, mikroplardan arındırılmış olması gerekmektedir. Hacamat işleminde kullanılan malzemelerin kullanılmamış ve steril olması lazımdır. Hacamat, vakumlama şeklinde yapılan bir tedavidir. Vakumlama, vücuda tutulan kupalar vasıtasıyla yapılır. Vakumlama işlemi gerçekleştikten sonra bir müddet beklenir. Sonra kupa vücuttan çekilir ve vakumlanan yere küçük kesiler atılır. Kaldırılan kupa yeniden kesilen yere takılır ve kesiklerden kan akması için beklenir. Kan belli oranda akıtıldıktan sonra kupalar çekilir, kesik atılan bölge temizlenir ve işlem tamamlanır. Küçük kesiklerin yapıldığı yerler iyice temizlenmeli enfeksiyon kapmaması sağlanmalıdır. Hacamatın tamamlanmasından sonra ağır olmayan hafif gıdalar alınmalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.