Gripten koruyan yiyecekler
Menu

Gripten koruyan yiyecekler

grip baş

Her güzel şey zamanı gelince biter. Artık yavaş yavaş kış aylarına giriyor ve yaz ile vedalaşıyoruz. Kış aylarının gelmesi ile de başımızı en fazla ağrıtacak olan grip hastalığı ile gene yüz yüzeyiz. Şu anda bile hava değişimleri grip vakalarını hızlandırdı. Peki, gripten korunmak için hangi yiyecekleri yemeliyiz?

grip1

Somon balığı ; Somon balığı içerdiği yüksek oranda ki Omega-3 sayesinde bağışıklık sistemini onarır ve kuvvetlendirir. Kalp sağlığımız için gereklidir. Ayrıca içerdiği yüksek kalsiyum ile kemikleri güçlendirir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi nedeni ile grip ve soğuk algınlığı tarzı hastalıklara yakalanmamızı önler. Haftada 1-2 kez somon ızgara yemek bu nedenle çok önemlidir.

Kuru fasulye ; Bağışıklık sistemini onaran kuru fasulye bol lif kaynağıdır. Yüksek oranda olan kan şekerini düşürür ve kolesterolü dengeler. Haftada 1-2 kez kuru fasulyeyi masanızdan eksik etmeyin.

grip2

Kara lahana; Kanserin vücudumuzda oluşumunu engelleyen kuvvetli bir antioksidan olan kara lahana, bağışıklık sitemini hızla düzenler ve kuvvetlendirir. Çok az pişirerek yenilen kara lahana gripten korur.

Kırmızı biber; Kırmızı biber yüksek oranda antioksidan bir besindir. Bağışıklık sistemini onarır. Bu nedenle, hastalıklara karşı bizi korur. Özellikle, çiğ olarak salatalar ile tüketilmesi tavsiye edilir.

grip3

Brokoli ; En büyük kanser düşmanı olan brokoli, bol C vitamini içerir. Bağışıklık sistemini hızla tamir ederek hastalıklara karşı antikor üretimini arttırır. Bu nedenle brokoli suyu dahil tüketilmelidir.

Turp ve lahana ; Turp doğal bir antioksidan ve antibiyotiktir. Özellikle grip ve soğuk algınlığı geçiren hastalarda çok etkili bir tedavi edicidir.

Sarımsak ve soğan ; Sarımsak ve soğan yüksek oranda antibiyotik ve antioksidandır. Grip ve soğuk algınlığı için pişirilmeden tüketilmeleri tavsiye edilir. Ayrıca grip olsanız bile çiğ olarak tüketilen soğan ve sarımsak tedavi edicidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.