Göz tansiyonu nedir ve tedavisi
Menu

Göz tansiyonu nedir ve tedavisi

göz baş

Göz tansiyonu, gözün içinde oluşan basınç ile görme kayıplarına neden olan önemli bir rahatsızlıktır. Eğer, tedavi edilmezse kör olunmaktadır. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi önemlidir.

göz tansiyonu

Göz kendini içinde bulunan sıvı ile besler. Bu işlemi yaparken sıvının bir kısmını dışarıya var olan kanallardan atar. Eğer, bu kanallar tıkalı olursa, sıvı dışarıya çıkamaz ve oluşan basınç göz tansiyonuna neden olur. Genellikle hastalık çok fazla belirti vermez hasta görme problemleri yaşadığında doktora gider. Görme kaybı ile doktora giden hastalarda geriye dönüş neredeyse imkansızdır. Düzenli göz muayenesi yaptırmak ve teşhisin erken koyulması bu nedenle çok önemlidir.

göz2

Erken dönemde belirti vermeyen göz tansiyonu çok nadir olarak, bulantı, kusma, görme bozukluğu yaratabilir.  Çok ender gözüken bu belirtiler sadece bir kaç göz tansiyonu hastalığı türünde görülür.

göz3

Yakın ve 1. derece akrabalarında bu hastalık olanlar, göz tansiyonu riski taşırlar. 40 yaşın üstünde ve göz içi basıncı yüksek olanlarda bu risk altındadır. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kansızlık, göz yaralanmaları geçirenlerde bu hastalığa yakalanırlar. Bu tip hastalıkları olanlar, düzenli göz muayenesi olmalıdır.

göz4

Hastalığın tamamen ortadan kaldırılması yapılamaz fakat tansiyon dengede tutulabilir. Öncelikle hastalara damlalar verilir eğer etkisi olmazsa haplar kullandırılır. İlaçlara rağmen tedavi sağlanmıyorsa cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Trabekülektomi denilen bu ameliyatlarda kanallar açılır ve hasta 2-3 hafta içinde sağlığına kavuşur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.