Görme kaybı ve sarı nokta hastalığı
Menu

Görme kaybı ve sarı nokta hastalığı

sarı baş

Gözümüzde bulunan sarı nokta yani tıp dilinde ki adı ile makula, uzağı görmemizi sağlayan ve renklerin göz içinde algılandığı bölgeye verilen isimdir. Gün ışığında yani aydınlıkta görmeden sorumlu olan hücreler bu bölgede bulunmaktadır. Sarı nokta hastalığı, bu bölgenin hasar alması ile oluşur. Genelde yaşa bağlı olarak bir bozulma görülmektedir.

sarı1

Neredeyse görme işleminin %90’ı bu bölgede oluştuğundan sarı nokta hastalığı çok sorun yaratır. Orta yaş sonrası ortaya çıkan hastalık, yaş ilerledikçe daha da çoğalır. Görmede çok ciddi sorunlar yarattığından yaşlı insanlar görmede, yürümede çok sorun yaşarlar.

Aşırı şişmanlık, obezite ve yanlış beslenme sarı nokta hastalığının oluşmasında en önemli nedenlerdendir. Yağlanmanın artması ve kırmızı et tüketiminin fazla olması sarı bölgede bulunan hücrelerin yapısını hızla bozar. Bu bölgede atık maddeler hızla birikmeye başlar. Normal olan göz sinirleri atık maddeler nedeni ile kurumaya başlar. Bu rahatsızlığa kuru tip sarı nokta hastalığı denilir.

sarı4

Bu rahatsızlık çok yavaş ilerler. Görme kalitesinin bozulmasından önce, bakılan alanın ortasında flu ve sisli bir alan görülür. Bu başlangıç safasıdır. Zamanla görme kaybı %95’lere kadar varır. Sarı nokta hastalığı tam olarak körlük oluşturmaz. Hasta daima ışığı görür sadece nesneler formunu kaybeder. Erken dönemde teşhis edilip, tedavi uygulanırsa bu süre uzar.

sarı2

Sarı nokta hastalığından korunmak için ne yapmalıyız?

Bol balık tüketilmelidir. Omega-3 ve omega-6 açısından zengin olan alabalık, somon ve sardalya yenilmelidir.

Yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir. Bu sebzeleri salata şeklinde yemek çok daha faydalıdır.

Büfe ve şarküteri ürünleri tüketmeyin.

Zeytinyağını bol kullanın ve Akdeniz tarzı beslenin.

Tansiyon ve şeker hastası iseniz tedaviyi aksatmayın.

Kilo alımına dikkat edin.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.