Göğüs anjini (Angina Pectoris)
Menu

Göğüs anjini (Angina Pectoris)

göğüs anjini

Kalbin normalden fazla oksijene ihtiyaç duyması veya yetersiz oksijen almasına göğüs anjini denilir. Kalbi besleyen koroner damarların tıkanması, kalbin fazla çalışması nedenli oluşur. Fakat, kalbin fazla çalışmasının, damar tıkanmasının belirli nedenleri vardır. Angina pectoris, kan devaranı sırasında ortaya çıkan şiddetli ağrıdır.

göğüs anjini neden olur

Angina pectoris, göğüste sıkışma, boğulma hissi anlamına gelir. Göğsün orta kısmında baskı, sıkışma veya yanma tarzı başlayan ağrı, vücudun üst kısmına doğru yayılır. Sıklıkla hastalar, göğsüme biri oturdu veya biri beni feci sıkıyor diye bu ağrıları tanımlarlar. Pek çok hasta kalp krizi geçirdiğini zanneder. Fakat, bu ağrılar 5 dakika kadar sürer. Kalp krizi ile aynı değildir.

Angina pectoris belirtileri;

Yanma, sıkışma, batma şeklinde ani kramp tarzlı göğüs ağrıları,

Yürüme, yokuş, merdiven çıkma sırasında ani göğüs ağrıları,

Ağrı olması anında yükselen tansiyon,

Ağrı sırasında, halsizlik, terleme, nefes darlığı, çarpıntı ve bulantı hissi.

Angina pectoris nedenleri ;

Kalbi besleyen koroner damarlarda tıkanma, yağ birikimi,

Aort kapağı hastalıkları,

Kalp ritminin bozulması,

Hipertansiyon,

Metabolizma hızını arttıran hastalıklar ( Troid bezinin aşırı çalışması, anemi, şeker hastalıkları)

Yüksek kolesterol oranı,

Fazla sigara kullanmak ve şişmanlık.

Angina pectoris tedavisi ;

Kilolu insanlara acil diyet yapması, sigaranın bırakılması önerilir. İlaç tedavisi verilerek, ağrıların önüne geçilmeye çalışılır. Kullanılan ilaçlar, Nitratlar, Beta blokerler ve kalsiyum blokerleridir. Bu ilaçlar ile koroner damarlar genişler, kalp atımı ve kan basıncı düşürülür, koroner damar spazmları engellenir. Günde 1 adet aspirin kullanılarak, kanın pıhtılaşması azaltılır.

Acil doktora başvurulması gereken durumlar ;

Angina nöbeti 5 dakikadan uzun sürüyorsa, daha sık ve hızlı tekrarlanıyorsa, baygınlık, halsizlik, huzursuzluk ve kusma varsa acil hekime başvurulmalıdır. Çünkü, kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.