Menu

Gerçek ve yalancı doğum sancıları

gerçek doğum sancısı

Yalancı doğum sancılarına, hamileliğin 6.ayından sonra başlayan ancak 4. aydan önce de görülebilen “Braxton Hicks Kontraksiyonları” denmektedir. Yalancı doğum sancıları rahimde açılmaya sebebiyet vermezler, ancak gerçek doğum sancılarından da ayırt edilmesi gerekir.

Gerçek ve yalancı sancılar arasındaki farklar:

1- Yalancı doğum sancıları düzensiz seyrederler, belirli sabit aralıklarla olmazlar ve öncesinden tahmin de edilemezler. Gerçek doğum sancılarıysa, düzenli şekilde hep aynı belirli aralıklarla olur ve geçerler.

2- Yalancı doğum sancılarının oluşma sıklıkları, zaman aralıkları ve şiddeti giderek daha da artmaz. Gerçek doğum sancıları ise, giderek artan ve sıklaşan sancılardır.

3- Yalancı doğum sancıları, yatma ve oturma gibi pozisyonlarınızı değiştirdiğinizde ya da hareket ettiğinizde geçer. Gerçek doğum sancısı ise bu şekilde hareket etmek ya da pozisyon değiştirmekle geçmez.

4- Gerçek sancılar 30-60 saniye kadar sürmektedir. Yalancı sancıların devam etme süresi ise daha çok 15-20 saniye kadar olur.

5- Yalancı sancılar ağrıdan ziyade kişiye rahatsızlık ve huzursuzluk verici bir tarzda gelişir.

yalancı doğum sancısı

Yalancı doğum sancıları yaşadığınızda oturuyorsanız yatın ya da zaten yatıyorsanız kalkarak biraz yürüyüp hareket edin. Bol miktarda su için, çünkü vücutta meydana gelmiş olan bir su azalması da yalancı sancılara ve kasılmalara neden olabilir. Sancılarınız geçmiyor ve artış gösteriyorsa vakit kaybetmeden doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.