Menu

Geniz akıntısı (postnazal akıntı) ve tedavi yolları

geniz akıntısı nedir

Burnumuzun içindeki çeşitli bezler, günlük 1-2 litre gibi belirli miktarda mukus üretmektedirler. Vücudumuzun savunma mekanizmalarından biri olan mukus üretimi vücut için normal bir fonksiyondur ve nazal pasajın temizlenmesini sağlar. Burun zarlarının temizlenmesi, havayı nemlendirmesi, yabancı parçacıklardan kurtulmak ve burun geçişinin nemlendirilmesi mukusun temel fonksiyonlarıdır. Ancak bazen mukus üretimi aşırı olur ve boğazımızın arkasındaki bazı bölgelerde birikirler. Bunun oluşmasına geniz akıntısı ya da postnazal akıntı adı verilmektedir.

Geniz akıntısının nedenleri ve belirtileri:

Genzi akıntısını alerji, soğuk algınlığı, grip, sinüs enfeksiyonları, rinit, asit reflüsü, bazı ilaçlar ve gebelik gibi değişik faktörler tetiklemektedir. Geniz akıntısının belirtileri olarak da boğazdaki şişlik, boğazın arkasında tıkanan mukus, öksürme ve boğuk çıkan ses sayılabilir.

geniz akıntısı tedavisi

Geniz akıntısı için evde tedavi:

Evinizde kendinizin uygulayabileceği bazı reçeteler bulunmaktadır. Bu reçetelerin birçoğu mukusu inceltmeye veya kurutmaya yardımcı olmaktadır.

Sıvı tüketimi: Yutakta takılı kalan mukusun rahatlamasını sağlamaya yardımcı etkili bir yöntemdir. Sıvı tüketilmesi, mukusun parçalandığı bölge olan mideye indirilmesini sağlamaktadır. Her gün en az 8 bardak su içebilir ya da bitkisel çay ve meyve suyu tüketebilirsiniz.

Süt ürünleri kullanmayın: Mevcut geniz akıntısını gidermek için süt ürünleri tüketimi yapılmamalıdır. Çünkü süt ürünleri, nazal pasajın kalınlaşmasını ve aşırı üretilmesini tetiklemektedir. Bundan dolayı da geniz akıntısının durumu kötüleşebilir.

Tuzlu su gargarası: Yarım çorba kaşığı tuzu ılık bir bardak suya ilave ederek karıştırın ve günde üç defa bu tuzlu su karışımı ile gargara yapın. Tuzlu su gargarası, nazal pasajda birikmiş olan mukusun temizlenmesini sağlayacaktır.

Buhar banyosu: Buhar banyosu yapmak nazal pasajdaki mukusun incelmesini sağlayacak ve geniz akıntısını rahatlatacaktır. Buhar banyosunun çok daha etkili olmasını sağlamak için suya tuz ve zencefil de ekleyebilirsiniz.

Çeşitli bitki özleri: Aşırı mukusun gevşemesi ve genizdeki tahrişi rahatlatması için tarçın ve kekik gibi bitki özleri yardımcı olabilir. Antioksidan özellikleri bulunan bu bitki özleri, bağışıklığı güçlendirerek burunda meydana gelen tahrişin hafiflemesine destek sağlar.

Bal ve zencefil ikilisi: 2 çay kaşığı balın içerisine birkaç damla zencefil suyu ilave edip, üzerine de biraz karabiber serpin ve ısıtın. Geniz akıntısına karşı istenen sonucun elde edilebilmesi için bunu günde iki kez tekrarlayın.

Kabartma tozu ve tuz: Ilık bir suyun içine bir çay kaşığı kadar kabartma tozunu ya da tuz ilave edin ve karıştırın. Doğal bir burun spreyi özelliği taşıyan bu karışım, nazal pasajda toplanan mukusun nemlendirilmesini ve rahatlıkla çıkarılmasını sağlar.

Limon: limon suyu içerikli herhangi bir içeceğin tüketilmesi, geniz akıntısı sorununa karşı en etkili yöntemlerden biridir. Bir bardak sıcak suya biraz limon suyu koyup karıştırın ve bunu için. Limon suyu sizi rahatsız ediyorsa bir miktar bal katarak tatlandırabilirsiniz.

Uyarı; Bahsi geçen ev reçeteleri herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Bazı uygulamalar ya da reçeteler bir kişiye uygun olsa da diğer bir kişiye uygun olmayabilir. Size en uygun olan tedavi yöntemini deneyerek tespit etme imkanına sahipsiniz. Bunları denediniz ve herhangi bir sonuç alamadınız ise vakit kaybetmeden doktora görünmeniz en doğru olandır. Geçmiş olsun.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.