Gece yemek yeme alışkanlığı
Menu

Gece yemek yeme alışkanlığı

yemek baş

Gece yemek yemek belki de vücudumuza yaptığımız en büyük kötülüktür. Gece sindirim yavaşladığından yediğimiz tüm gıdalar yağ olarak depolanır. Böylece özellikle bel çevresi kalınlaşmaya başlar. Bel çevresinde oluşan kalınlaşma, kalp krizi dahil pek çok hastalığa davetiye çıkarır. Gece yemek yeme alışkanlığından kurtulmak için işte size öneriler ;

yemek1

Yapılan araştırmalarda gece yemek yeme isteği duyan kişilere diş fırçalama önerilmiş ve dişlerini fırçalayanların açlık hissi kaybolmuştur. Diş macunlarının ağızda bıraktığı tat ile yiyeceklerin tadı pek hoş olmadığı gibi psikolojik bir durum da söz konusudur. Bu nedenle gece acıktığınızda dişlerinizi fırçalayın.  Evinize abur cubur alışverişi yapmayın ve evdekileri de temizleyin. Genelde abur cuburlar aynı zamanda bağımlılık yaparlar. Bu nedenle hemen kesin ve almayın.

yemek2

Akşam yemeğinde doyurucu ve sağlıklı gıdalar tüketin. Böylece ilerleyen saatlerde acıkmayacaksınız. Genelde bol lifli gıdalar ve bol su midede genişleyerek açlık hissinin önüne geçerler. Üstelik, bağırsakları da rahatlatırlar. Uzun süre tok kalmak için tam tahıllı besinleri, taze salataları ve ızgara et, tavuk yemeye dikkat edin. Böylece yemek yeme ihtiyacı hissetmezsiniz.

yemek3

Alışkanlıklarınız gözden geçirin. Televizyon seyrederken bir şeyler atıştırmak gibi alışkanlıklar sahibi olabilirsiniz. O zaman bu alışkanlıktan kurtuluncaya kadar televizyon seyretmeyin, bol su için. Su mideyi doldurduğundan açlık hissini bastırır. Akşam yemeğinden yatıncaya kadar olan sürede, kendinizi oyalayın ve odaklanacak başka bir şeyler bulun. Puzzle yapın, kitap okuyun vs. Yaklaşık 35-40  dakikalık yürüyüşler yaparak kendinizi yemekten uzaklaştırın. Yakın arkadaşlarınızdan destek alın ve yemekten mümkün olduğunca başka şeyler düşünün.
One Response
  1. cengiz taskin Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.