Gebelikte yapılan tarama testleri
Menu

Gebelikte yapılan tarama testleri

gebelik tarama testleri

Gebelikte yapılan tarama testleri çok önemlidir. Bu sayede, bebekte olan çeşitli sorunlar ve annenin hayatı garanti altına alınır. Gebelik döneminde yapılan bu testler ile, çeşitli kalıtsal hastalıklar, beyin ve sinir sistemi sorunları ortaya çıkarak ailenin önlem almasını sağlar. İşte, gebelikte yapılan tarama testleri;

gebelikte yapılan testler

Gebelikte tarama testleri

Tam kan sayımı

Tam kan sayımı ile demir eksikliği ve talasemi anlaşılır.  Hemoglobin 10.9, hemotokrit 34’den küçük olmamalıdır.

Kan grubu

Anne ve babanın kan uyuşmazlığı varsa anlaşılarak önlem alınır.

Tam idrar

İdrarda asemptomatik bakteri tespiti için yapılır. Tüm gebeliklerde bakteri varlığı mutlaka anlaşılmalıdır.

Açlık kan şekeri

Daha önceden şeker hastalığı olan hastalarda hemoglobin A1C testi yapılır. Şekeri olmayan hastalarda A1C testi yapılarak bakılır. Daha önceden şekeri olan hastalarda gebelik dönemince şeker kontrol edilmelidir.

Şeker yükleme testi

Gebelikte anne adayında şeker çıkması görülebilen bir şeydir. İnsüline direnç gebelikte 24-28. Haftada ortaya çıkar. 185 mg/dl değerinin üzerinde çıkan sonuçlar gebelikte diyabet olarak tanımlanır.

TSH

Gebeliğin başında yapılan bir testtir. Tiroid fonksiyonlarında olan bozulmalar bebeğe zarar verdiğinden kontrol edilmelidir.

HbsAg

HbsAg taşıyıcısı olan annelere doğum sonrası bebeğe 12 saat içinde aşı ve serum yapılmalıdır. Bu nedenle gebeliğin son ayında yapılan bir tarama testidir.

Toxoplazma

Doktorun şüphelendiği durumlarda yapılan bir testtir.

Rubella

Kızamıkçık olan bu hastalık kesinlikle testi yapılması gereken bir hastalıktır. Kızamıkçık nedenli doğum anormallikleri ortaya çıkar. Bu nedenle genç kızlık döneminde aşısının yapılması önerilir.

Sitomegolovirüs

Genelde şüphe ile uygulanan bir testtir. İlk 3 aydan sonra doktor şüphesi ile uygulanır.

Herpes simplex

HSV, genital bölgeye yerleşen bir virüstür ve siğiller yapar. Fakat, bebekte bir sorun yaratmaz. Yapılmasının amacı, bebeğin doğumunun sezaryen olması gerekliliğidir.

Down sendromu tanısı

Sıklıkla karşılaşılan ve kromozonal bir bozuklukla olan bir doğum anormalliğidir. Anne yaşının ilerlemesi ile riski artan bir sendromdur.

İkili test

10-13. haftalarda yapılır. %60-80 oranında Down sendromunu teşhis eder. Bu testte PAP-A ve free BHCG değerine bakılır. Bu teste ense kalınlığı testi de eklendiğinde başarı artar.

Üçlü test

Bu test ile tanı koyma yaklaşık %69 kadar başarılıdır. Kanda, AFP, Hcg ve estradiol oranlarına bakılır.

Dörtlü test

3’ lü teste inhibin A testinin eklenmesi ile uygulanır. %80 oranında başarılıdır.

İntegre test

%94 oranında başarılı olan bu testte, 16-20. Haftalarda dörtlü test yapılır. Testin pozitif olması halinde, amniyosentez uygulaması yapılır. Ailenin onayı ile 16-20. Haftalarda tıbbi müdahale yapılır.

İndirekt coombs testi

Anne rh- ve baba rh+ olduğu durumlarda yapılır. Gebeliğin başında ve 28. Haftada yapılır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.