Gebelik döneminde ilaç kullanımı
Menu

Gebelik döneminde ilaç kullanımı

gebelik ilaçları

Gebelik döneminde ilaç kullanımı

Hamilelik döneminde anne adayının belirli rahatsızlıkları onu ilaç kullanmak zorunda bırakabilir. Bu noktada önemli olan konu hekime başvurmadan ilaç kullanmamaktır. Gebeliğini bilmeden ilaç kullanımı ise çeşitli sıkıntılara neden olabilmektedir. Peki, gebelikte ilaç kullanımı nasıl olmalıdır?

Gebelikte kullanılan ilaçlar ve etkileri

Gebelikte en önemli konunun hekime danışmak olduğunu söylemiştik. Çünkü kullanılacak olan ilacın dozu, yaratacağı etkiler hekim tarafından ayarlanmalıdır. Hamilelik döneminde anne adayının sıklıkla kullandığı ilaçlar, bulantı giderici, anti-asit, alerji ilaçları, ağrı kesiciler, antibiyotik ve sakinleştiricilerdir. Unutulmaması gereken şey kullanılan tüm ilaçların plasenta yardımıyla bebeğe geçtiği fakat bazılarının hasar yaratmadığıdır. İlaçlar hamilelere bölgesel, ağızdan, enjeksiyon ile verilebilir. Fakat lokal olarak verilen ilaçlar bebeğe pek fazla etki etmez. Bunlar arasında burun damlaları, cilt kremleri, vajinal fitiller sayılabilir. Ağızdan alınan ilaçlar genelde hemen mideye iner ve kana fazla karışmadan bağırsaklardan atılırlar. Bunlara örnek anti asitler, gaz ilaçları ve kabızlık şikayeti için kullanılanlar sayılabilir. Fakat antibiyotik ve ağrı kesiciler kana yüksek oranda karışırlar. Böylece bebek yüksek miktarda bu ilaçları plasentadan emebilir. Damar içine enjekte edilen ilaçlarsa hemen kana karışır ve bebeğe de ulaşır. Eğer gebeliği bilmeden ilaç kullandıysanız, bebek bu ilaçtan etkilenirse düşük yapabilirsiniz. Bu dönemde kullandığını ilaçlar bebekte sakatlık yaratmaz. Bebeklerin ilaçlardan en fazla etkilendiği dönem, gebelik başladıktan sonra 15-90 gün arasında ki dönemdir. Bu dönem içinde bebeğin hayati organları oluşmaya başlar bu nedenle bebekte doğumsal sakatlıklar ve zeka geriliği oluşabilir. 11-12 hafta sonrası ilaçlar önemli sakatlıklar yaratmasa da bebek gelişimini etkileyebilirler.

Hangi ilaçların etkileri vardır

İlaçların etkilerini anlamak için hayvanlar üzerinde uzun süren tetkikler yapılmaktadır. Bu nedenle de gebelikte kullanılan ilaçlar beş grup altında toplanmıştır. A grubu ilaçlar ; insanlarda bir tehlike oluşturmayan ilaçlardır. B grubu ilaçlar ; hayvanlarda risk gösteren fakat insanlarda riski olmayan ilaçlardır. C grubu ilaçlar ; hiçbir çalışma yapılmayan ilaçlardır. D grubu ilaçlar ; insanlar da risk oluşturan ilaçlardır. X grubu ilaçlar ; gebelikte kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlardır. Bu nedenle A ve B grubu ilaçlar gebelikte sıklıkla kullanılır.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.