GDO nedir
Menu

GDO nedir

gdo baş

 

Bir canlıda var olan genetik özelliklerin kopyalanarak bu özellikleri taşımayan başka bir organizmaya aktarılmasıyla oluşan yeni canlıya Genetiği değiştirilmiş organizma yani GDO denilir.

gdo1

GDO genellikle, mevcut ürün miktarını arttırmak, tarımda kaybın azalması, ürünlerin sıcak, soğuk ve kuraklığa karşı dayanım kazanması, toprak verimliliğinin artması, besleyici değerlerin yükselmesi, endüstiriye alternatif kaynak yaratmak için uygulanmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar GDO’nun çok da sağlıklı olmadığını ortaya koymaktadır.

gdo2

GDO sayesinde, üretimin bol olması sağlanacağı düşünülürken artan kanser gibi hastalıklara da neden olabileceği ortaya atılmıştır. Henüz bu konuda, tam bir araştırma yapılmasa da halk arasında kanserin GDO’lu gıdalar ile tetiklendiği düşünülmektedir. Ayrıca eko sistemin çökme olasılığı ve biyolojik kirlilik eleştirilen bir diğer konudur. Geleneksel tarımda, bir yıl kullanılan tohum sonraki yıl tekrar kullanılabilir. GDO’lu tohum, tarımda sadece bir kez kullanılmaktadır.  Her yıl çifçi GDO’lu tohum üreticisinden tohum almak zorundadır. Bu olay da tohum fiyatlarını arttıracak ve küçük çiftçiyi de bitirecektir.

gdo3

GDO henüz ülkemizde kullanıma başlamamıştır. Fakat yurt dışında GDO’lu ürünlerin üzerine kesinlikle GDO’lu üretimdir yazılmak zorunludur. Henüz kanıtlanmamış zararları olsa da GDO’lu ürünler hızla yayılmaktadır. Denetleyici firmaların olması ve bu sistemin çok detaylı denetlenmesi gerekmektedir.
One Response
  1. jenerasyon Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.