Garip gelenekler
Menu

Garip gelenekler

144

Dünya üzerinde öylesine garip gelenekler varki, anlamak ve adlandırmak çok zor.  Çok farklı kültürlerin inanışları ve uyguladıkları rutin davranışlar bu tarz geleneklerin var olmasını sağlamaktadır. İşte garip gelenekler ;

göğe defin

Göğe defin ; Özellikle Tibet’te çok eski zamanlardan bu yana uygulanmaktadır. Son yıllarda getirilen yasağa rağmen uygulandığı biliniyor. Ölüler akbabalara yem ediliyor. Böylece ölünün her bir eti, iliği akbabalar tarafından yenilerek, bitiriliyor. Hatta rahat yesinler diye büyük bıçaklar ile gövdeden bazı uzuvlar ayrılıyor. Bu sayede ölünün ruhu, akbabalar ile o vadide gezeceğine inanılıyor.

sati

Sati ; Hindistanda ve Pakistan’da halen bu uygulamanın devam ettiği bazı köyler var. Buna göre, eşi kadından önce ölürse kadın eşi ile birlikte yakılır. Fakat, kadın bunu kendi rızası ile yapmalıdır. Bu ayine Sati denilmektedir.

harakiri

Harakiri ; Bu bir japon geleneğidir. Japonların intihar etme olayına verilen sismdir. Fakat, Harakiri, Japon kültüründe onurlu ölüm demektir. Bir kılıç yardımı ile karın bölgesinde derin bir zig zag çekilir ve hayata son verilir.

mumyalama

Mumyalama ; Hemen hemen her kültürde olan bir gelenektir. Vücuttaki organların ve yumuşak dokuların çıkarılarak, ilaçlanması işlemidir. Bu konuda en başarılı olanlar eski Mısırlılardır.

geyşa

Geyşa ; Japon kültüründe, erkeklerin hoşça vakit geçirmesi için özel eğitimden geçirilen kadınlara verilen isimdir. Geyşa’lar asla hayat kadını değildir. Tam tersi çok özel eğitimler almış, yetiştirilmiş kadınlardır. Halen bu kültür Japonya’da devam etmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.