Ganglion kisti
Menu

Ganglion kisti

ganglion baş

Ganglion kisti, sıklıkla bileklerde nedensizce meydana gelen şişliktir. Ağrı, sızı ve hareket engeli yaratmaz. Neden olduğu bilinmez. Bileklerde, parmaklarda ve kulak memesi, ağzı içinde oluşabilir.

ganglion1

Eklemlerde sıklıkla gördüğümüz ganglion kisti, içinde çeşitli eklem sıvıları bulunmaktadır. Genellikle bilekleri çok hareket eden insanlarda görülür ve hareketler arttıkça kist de büyür. Genelde bileğin sıkı bir şekilde bandajlanması bu oluşumu geriletir ama hareket oldukça büyüme devam eder.

ganglion2

Ganglion kisti, görsellik açısından rahatsız edecek kadar büyürse aspire edilerek içi boşaltılır. Yoğun bir sıvı varsa cerrahi operasyon uygulanabilir. Bir süre sonra tekrardan oluşabilir. Cerrahi operasyonda kist komple dışarıya alınır.

ganglion3

Ganglion kisti, neden oluşur bugün bilinmemektedir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Kistin içinde ki sıvı, bilek içinden geçen sinire baskı yaparsa ağrı yapabilir. Çok büyüdüklerinde rahatsız edici olabilirler veya deri altında çok küçük olan kist şiddetli ağrı yapabilir. En doğru uygulama ağrı ve sancı yoksa bileği sıkı bir şekilde bandajlamak ve az hareket ettirmektir. Zaman içinde kist kaybolacaktır.

ganglion4
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.