Galapagos adaları
Menu

Galapagos adaları

gala3

Galapagos adaları, Büyük Okyanusun batısında ve Ekvator’a bağlı olan adalardır. 50 bin kilometre kare yüz ölçümü vardır. Ada, 14 büyük, 8 küçük ve 40 minik adadan oluşmaktadır.

gala1

Aktif halde olan volkanların oluşturduğu adalar, biyolojik olarak farklı hayvan ve bitki türlerini bulundurmaktadır. Halen etkin halde bulunan pek çok volkan vardır ve adaya baktığınızda sarp kayalıklar ve dağlardan bunu hemen görürsünüz. Uzun seneler boyunca korsanların saklandığı bu adalar, 1832 yılında Ekvator’un yönetimine geçmiştir. 1835 yılında Charles Darwin tarafından burada çalışmalar yapılınca ve evrim teorisi ortaya çıkınca adalar meşhur olmuştur.

gala2

Galapagos adaları sıcak, yağışlı ve kuru sezon olarak iklimlenmektedir. Aralık ve mayıs sonuna kadar sıcak sezondadır.  nem oranı yüksektir ve yağışlar oluşabilir. Dalış ve yüzme sporu için en uygun dönem bu aralıktır. çünkü, deniz sakin ve sıcaktır. Özellikle mart ayında, iguanalar, flamingolar, albatros kuşları, deniz kaplumbağaları gözlemlenir. Haziran ve Aralık ayları serin ve kurudur. Sıcaklık 20 dereceler civarındadır. Dev kaplumbağalar, deniz aslanları, penguenler ve su canlılarının gözlemlemenin en iyi aralığıdır.

gala4

Adalara gezi yapmak ne yazık ki çok da ucuz değil. Uzun mesafesi ve ada içinde tekne turları ile dolaşmak zorunda olmanız, yiyecek ve içecek sıkıntısı nedeni ile sırtınıza çantanızı alıp gezebileceğiniz bir yer değildir. Turlara ve tekne turlarına bağımlı kalacağınız bir adadır.

galapagos adaları

1987 yılından bu yana Dünya Kültür mirası listesine alınarak, korunan bu adalarda bitki ve hayvan türlerini incelemek , sakinliğin tadına varmak mümkündür. Hatta pek çok gezgin, ölmeden bir kez mutlaka Galapagos adalarını gezin der.

gala5
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.