Menu

Fotoğraf makinesini kim icat etti fotoğraf makinası ne zaman bulundu

Bugün birkaç saniyede poz verip çektiğiniz ,banyosu son derece kolaylıkla yapılan, gerekirse tez zamanda büyültülüp istediğiniz boyutta kopyası elinize verilen fotoğrafın, aslında yüz yıllarca süren deneme ve çalışmaların sonucu olduğuna inanmak gerçekten güçtür. Aslında, fotoğraf makinesi büyük icatların çoğu gibi bir kişi tarafından icat edilmemiştir. Fikrin doğması,uygulanması,gelişimi,değişik kişilerin çalışmaları ve uzun aralıklı dönemlerin sonucudur.

11. ve 16. yüzyıllar arasında, insanlar “karanlık oda” fikriyle ilgili çalışmalar yapmışlardı. Gerçekte kağıt üzerine bir resmin “alınması” söz konusu değildi.

1568 yılında Daniello Barbaro, “karanlık oda” adı verilen cihaza bir mercek ekledi. İlkel bir objektif niteliğindeki merceğin açılışı, görüntünün daha kesin olabilmesi için değişebiliyordu. 1802 yılında, Thomas Wedgwood ve Sör Humphrey Davy, ışığa karşı duyarlı bir maddeyle kaplı kağıt üzerine, kontak baskı yoluyla siluet ve görüntüler tespitine muvaffak oldular. Fakat baskı ömürlü değildi.

1816 yılında, Joseph Niepce,bir mücevher kutusu ve bir mikroskoptan alınmış mercekle ilkel bir fotoğraf makinesi yapmayı başardı. Negatif bir görüntüyü tespit etti. William Talbot adındaki İngiliz, 1835 yılında,negatiften alınma ilk pozitif baskıyı yaptı. Görüntünün ömürlü (devamlı) olması sağlanabilmişti.

l839’da,Louis Daguerre,gümüş plak üzerine görüntü aldı. Aynı çıkış noktasından temellenen çalışmalar birbirini izledi. Başlangıçta ağır adımlı gelişmeler bir sonrakine zincirlendi.

En sonunda,1888 yılında,kutu fotoğraf makinesi piyasaya sürüldü. Bu makine,Kodak sistemini kullanan (Eastman Dry Plate and Film Company-Eastman Kuru Plak ve Film Şirketi) tarafından geliştirildi. Söz konusu makine, 100 pozluk filmle dolu olarak satıldı. Çekimden sonra, makine ve film Rochester’e gönderiliyor,burada film almıyor,banyo işlemi yapılıyor, makineye tekrar film doldurularak sahibine iade ediliyordu.

46 Yorum yapılmış
 1. sahra Cevapla
 2. mereba Cevapla
 3. sude güzel Cevapla
 4. mert Cevapla
 5. berke Cevapla
 6. gül feride yaman Cevapla
 7. maria Cevapla
 8. ayşenur Cevapla
 9. ESMA Cevapla
 10. hakan Cevapla
 11. şevval Cevapla
  • BU İYİSİ ABİCİM Cevapla
 12. şevval Cevapla
 13. Anonim Cevapla
 14. zehraaa Cevapla
 15. Anonim Cevapla
 16. irem Cevapla
 17. hanife Cevapla
 18. gamze Cevapla
 19. merve Cevapla
 20. emrecik Cevapla
 21. bedia Cevapla
 22. mustafa Cevapla
 23. mailce. Cevapla
 24. mailce. Cevapla
 25. şarapsız Cevapla
 26. lilya Cevapla
 27. maria Cevapla

Yorum yapmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.