Menu

Fotoğraf makinesini kim icat etti fotoğraf makinası ne zaman bulundu

Bugün birkaç saniyede poz verip çektiğiniz ,banyosu son derece kolaylıkla yapılan, gerekirse tez zamanda büyültülüp istediğiniz boyutta kopyası elinize verilen fotoğrafın, aslında yüz yıllarca süren deneme ve çalışmaların sonucu olduğuna inanmak gerçekten güçtür. Aslında, fotoğraf makinesi büyük icatların çoğu gibi bir kişi tarafından icat edilmemiştir. Fikrin doğması,uygulanması,gelişimi,değişik kişilerin çalışmaları ve uzun aralıklı dönemlerin sonucudur.

11. ve 16. yüzyıllar arasında, insanlar “karanlık oda” fikriyle ilgili çalışmalar yapmışlardı. Gerçekte kağıt üzerine bir resmin “alınması” söz konusu değildi.

1568 yılında Daniello Barbaro, “karanlık oda” adı verilen cihaza bir mercek ekledi. İlkel bir objektif niteliğindeki merceğin açılışı, görüntünün daha kesin olabilmesi için değişebiliyordu. 1802 yılında, Thomas Wedgwood ve Sör Humphrey Davy, ışığa karşı duyarlı bir maddeyle kaplı kağıt üzerine, kontak baskı yoluyla siluet ve görüntüler tespitine muvaffak oldular. Fakat baskı ömürlü değildi.

1816 yılında, Joseph Niepce,bir mücevher kutusu ve bir mikroskoptan alınmış mercekle ilkel bir fotoğraf makinesi yapmayı başardı. Negatif bir görüntüyü tespit etti. William Talbot adındaki İngiliz, 1835 yılında,negatiften alınma ilk pozitif baskıyı yaptı. Görüntünün ömürlü (devamlı) olması sağlanabilmişti.

l839’da,Louis Daguerre,gümüş plak üzerine görüntü aldı. Aynı çıkış noktasından temellenen çalışmalar birbirini izledi. Başlangıçta ağır adımlı gelişmeler bir sonrakine zincirlendi.

En sonunda,1888 yılında,kutu fotoğraf makinesi piyasaya sürüldü. Bu makine,Kodak sistemini kullanan (Eastman Dry Plate and Film Company-Eastman Kuru Plak ve Film Şirketi) tarafından geliştirildi. Söz konusu makine, 100 pozluk filmle dolu olarak satıldı. Çekimden sonra, makine ve film Rochester’e gönderiliyor,burada film almıyor,banyo işlemi yapılıyor, makineye tekrar film doldurularak sahibine iade ediliyordu.
53 Comments
 1. mesut Cevapla
 2. sedanur Cevapla
 3. hatice Cevapla
 4. Cemre Cevapla
 5. İsa şahin Cevapla
 6. sahra Cevapla
 7. mereba Cevapla
 8. sude güzel Cevapla
 9. mert Cevapla
 10. berke Cevapla
 11. gül feride yaman Cevapla
 12. maria Cevapla
 13. ayşenur Cevapla
 14. ESMA Cevapla
 15. hakan Cevapla
 16. şevval Cevapla
  • BU İYİSİ ABİCİM Cevapla
 17. şevval Cevapla
 18. Anonim Cevapla
 19. zehraaa Cevapla
 20. Anonim Cevapla
 21. irem Cevapla
 22. hanife Cevapla
 23. gamze Cevapla
 24. Bunelan Cevapla
 25. merve Cevapla
 26. ahmetcan ışık Cevapla
 27. emrecik Cevapla
 28. kerem Cevapla
 29. Volkan Coşkun Cevapla
 30. Ali Çiğdem Cevapla
 31. Ali Çiğdem Cevapla
 32. Nur Deniz Cevapla
 33. Beray Tepebaşı Cevapla
 34. Sena Ceylan Cevapla
 35. Hasret Coskuner Cevapla
 36. Emre Yılmaz Cevapla
 37. bedia Cevapla
 38. AYŞEGÜL Cevapla
 39. mustafa Cevapla
 40. mailce. Cevapla
 41. mailce. Cevapla
 42. şarapsız Cevapla
 43. lilya Cevapla
 44. mert Cevapla
 45. mert Cevapla
 46. burak Cevapla
 47. burak Cevapla
 48. deniz Cevapla
 49. maria Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.