Menu

Fırtınalar hakkında bilmediklerimiz

fırtınalar

Kasırgalar kuvvetli rüzgarlar ile şiddetli yağmurları taşırlar. Her yıl dünyamızda yaklaşık 85 fırtına olur. Saptanan bu fırtınalar genelde kasırga sezonu dediğimiz aylarda gerçekleşir. Katrina, Andrew ve Hugo gibi fırtınalar her yıl milyonlarca insanın hayatına mal olur. İşte, şiddetli fırtınalar hakkında bilmediklerimiz ;

fırtına isimleri

Kasırgalara meydana geldikleri yere göre isim verilir. Atlantik okyanusu üzerinde olanlara kasırga, Pasifik okyanusu üzerinde olanlara tayfun denilir. Güney Pasifik ve Hint okyanusunda olanlara siklon denilir.

tayfunlar

Tropikal kasırgalar 1950 yılından bu yana özel isimler alırlar. İsimlendirme, yoğun kasırga döneminde çok önemlidir. Dünya meteoroloji Örgütü kasırga sezonu için tüm sezon için kullanılacak isim listesi oluşturur. Bu listeler her yıl değişir. Üstelik her kasırgalar ismiyle dosyalanarak incelemeye alınır. Bu dünyamızda bir bilim koludur.

en pahalı fırtına

2005 yılında Katrina Kasırgası tahmini 45 milyar dolar maliyetle, tarihin en pahalı kasırgası olmuştur. Amerika kasırga sonrası 237 milyar dolar halkına tazminat ödemiştir. Böylece Katrina en maliyetli kasırga olmuştur. Kasırgada 1 milyon kişi evinden oldu ve 1.300 kişi hayatını kaybetti.

uzun kasırga

Tarihin en uzun süren kasırgası ise, Jüpiter’dedir. Jüpiter gezegeninde kırmızı nokta ve çevresi, sisli gözüken yer yaklaşık 400 yıldır devam eden bir fırtınadır. Uzmanlar bunun nedeninin Jüpiter’in iç ısısı ile atmosferin tetiklemesi nedeni ile oluşmaktadır. Bu fırtınayı NASA resimlerinden görebilirsiniz.

rüzgar

Kuzey yarımkürede kasırga rüzgarları saat yönünün tersine ve fırtına merkezine doğru eser. Ancak, güney yarımkürede saat yönünde kasırganın dışına doğru eser. Fırtınalar, kendilerini sağa ve sola üst atmosfer rüzgar akımıyla iter. Bu nedenle her yöne doğru hareket edebilirler.

mü

Son 100 yılın en kuvvetli fırtınası, 1991 Ekim ayında Atlantik okyanusunda olmuştur. Bu fırtınada rüzgar hızı 120 mph ve dalga boyu 100 metre civarına çıkmıştır. Son yıllarda vizyona giren Kusursuz Fırtına filminde bu fırtına anlatılmıştır. Bu fırtına Atlantik’te başlamış ve Porto Riko ile New England’a kadar ilerlemiştir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.