Film ve kitapların en popüler 5 canavarı
Menu

Film ve kitapların en popüler 5 canavarı

cabavarlar

Film ve kitaplarda meşhur olmuş pek çok canavar var. Aralarında en popüler olanlardan 5 tanesini listeleyelim istedik. Fkat bu canavarların aslında birer efsane olduğunu da öğrenince biraz şaşırdık. İşte, popüler canavarlar ;

gorgon

Gorgon ; Yunanca’da korkunç manasına gelen Gorgon, keskin dişli, saç yerine yılanları olan bir Yunan Mitolojik kahramanıdır. Yunan mitolojisinde gözlerine bakanları taşa çeviren bu canavar aslında 3 kız kardeştir. Medusa, Euryale ve Stheno. Çeşitli kaynaklarda altından yapılan kanatları ve pençeleri olduğu söylenmektedir. Onları öldürmenin tek yolu kafalarını kesmektir.

banshee

Banche ; Keltlere ait bir karakterdir. İrlanda’da saf kan taşıyan aileleri uyardığına inanılırken, İngiltere’de Gal kökenli ailelere uğradığı düşünülürdü. Bu yaratık, yüksek sesle birinin kapısında ağlarsa, aileden birinin öleceğine inanılırdı.

gulyabani

Gulyabani ; Vücudu sarı tüyler ile dolu olan ve dağlarda, çöllerde yaşayan bir yaratıktır. Kökeni Orta Asya’dır. karşılaştığı insanlarla güreş yapar kazanırsa öldürür kazanamazsa çeker giderdi. Yakaladığı insanların kanını son damlasına kadar içen bu canavar, hastalık ve ölüm getirirdi.

goblin

Goblin ; Çirkin vücutlu ve kötü bir tür canavardır. Çok kısa olandan insan boyuna kadar olanları vardır.Bazıları insanları parçalar bazıları da yerler. Genelde Anglosaksan kültürüne aittir. Bazı kültürlerde şeytanın yardımcısı olarak bilinir.

kurt adam

Kurtadam ; Dolunayın çıkması ile kurt şekline dönen insanlardır. Cermen kültüründe yer alırlar. Isırma ile kişiden kişiye bulaşır ve sadece kurşun ile ölürler. Pek çok filmde baş karakter olan kurtadamlar, vahşi ve parçalayan bir yapıdadır.
3 Comments
  1. writesky Cevapla
  2. deniz Cevapla
  3. Omer Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.