Evlilik terapisi nedir
Menu

Evlilik terapisi nedir

Evliliğinde çeşitli problemler yaşayan çiftlerin, destek almak veya evliliklerini kurtarmak için bir psikologtan aldıkları yardıma evlilik terapisi denilmektedir.  Kısa bir zaman önce, bu konuda yardım alınabildiğini bile bilmezken, bu gün pek çok psikolog bu konuda çalışmalar yapmaktadır.

Kimler evlilik terapisi almalıdır?

Çocukları olan ailelerde sürtüşme, kavga, fikir ayrılığı yaşayan çiftler, aile içi iletişim, empati sorunları yaşayanlar ve sorunların kronik hale gelmesi, sosyal hayatın bozulması ile oluşan sorunlar, eşlerden ikisinin veya tekinin yaşadığı kırgınlıkların geçmemesi, evliliğinde uyum sorunu olanlar. İşle ilgili sorunları eve taşıyanlar, cinsel uyum ve sorun yaşayanlar, farklı zevkler, birbirini tanıma sorunları, evliliğin bittiğini düşünenler, kaygıların ve korkuların arttığı evlilikler, kıskançlık sorunları, tartışmayan çiftler, her gün tartışan çiftler, stres ve depresyon yaşayanlar, birbirini ezmeye çalışan çiftler evlilik terapisi almalıdır. Evlilik terapisinde, çiftlere empati yapma ve birbiri ile iletişime nasıl geçileceği öğretilmektedir. Bu nedenle, yukarıda saydığımız sorunlardan birini yaşıyorsanız evlilik terapisi bunu hızlıca çözebilmektedir.

Evlilik terapisi nasıl yapılır?

Evlilik terapisine çiftler birlikte giderler. Uzman, her ikisini de birlikte dinler. Bazen eşlere birer kağıt verilerek birbirlerini eleştirmesi istenir. Eleştirilen ve sorun olan konular ortaya konularak, bu sorunların düzeltilip düzeltilmeyeceği tartışılır. Çiftler, evliliklerindeki sorunlar ile yüzleşirler ve düzeltmeye istekli olup olmadıkları anlaşılmaya çalışılır. Evlilik üzerinde olumlu, olumsuz görüşler ortaya çıkar. Buradaki amaç, evlilik içinde konuşulamayan sorunların ortaya çıkarılması ve uzlaşmanın sağlanmasıdır. Böylece sorun çözümlenmiş olur. Genel olarak toplayacak olursak;

Empatik iletişimi ve katılımı sağlamak. Çocuklar hakkında okul, anne, baba ilişkileri ve iş yaşantısı hakkında konuşmak.

Aile üyelerinin beden, mimik ve duruş pozisyonlarını anlamak.

Ailenin iç kaynaklarını keşfetmesine yardımcı olmak.

Açık, etkin, şeffaf iletişim ve etkileşim ortamı oluşturmak gerekmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.