Menu

Eve su alırken nelere dikkat etmeliyiz

su1

Geçen yıldan bu yana içme suları ile ilgili hepimizin kafası çok karışık. Pet şişelerin ve doğal kaynak sularına musluk suyunun katıldığı şu dönemde evimize su alırken nelere dikkat etmeliyiz? Size eve su alırken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası verelim istedik.

camsu4

Bir marketten su alıyorsanız üzerinde olan üretim tarihine dikkat etmelisiniz. Aldığınız tarihe en yakın olan tarihte ki suyu seçmeye çalışın. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, suların kapakları takılmadan önce bir dezenfektan işleminden geçmiş olduğudur. Bu uygulama sonrası 2 gün kadar su içilmez bu nedenle tarihlere bakarken 2 gün önce üretilen suyu seçin.

pet su2

Mümkünse plastik şişeli suları tercih etmeyin. Onun yerine paslanmaz ve cam, polipropilen şişe tercihi yapın. Suyunuz güneş ışığı altında kalmışsa ve sıcaksa asla almayın. Suyu alırken mutlaka güneş ışığına doğru kaldırın. İçinde bir şeyler hareket ediyorsa o suyu almayın. Aldığınız suyun tadında plastik tadı varsa suyu geri götürün ve paranızı geri isteyin. Plastiğin tüm kimyasalları suya geçmiştir. Artık bu su, zehirlidir.

petsu3

Su seçerken sanayinin ilerlemiş olduğu bölgelerden gelen suyu tercih etmeyin. Nakliyesi şehrinize yakın olan ve kurumsal firmaların suyunu tercih edin. Çeşme suyu ve devlet tarafından analiz edilen doğal kaynak suları belki ruhsat alırken denetlenmiş olabilir. Ruhsat sonrası bir denetime hiç tabii olmamış olabilirler. Bu nedenle kurumsal firmaları seçmek çok önemlidir. Ayrıca arıtma cihazı alıp, evinizde kendi sağlıklı suyunuzu içebilirsiniz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.