Estetik fiyatları ne kadar estetik fiyatlandırması en çok kimler estetik oluyor erkeklerde estetik estetik fiyatları ne kadar estetik nasıl yapılır
Menu

Estetik fiyatları ne kadar estetik fiyatlandırması en çok kimler estetik oluyor erkeklerde estetik estetik fiyatları ne kadar estetik nasıl yapılır

Haklı olarak yaptırmayı düşündüğünüz estetik ameliyatın fiyatını öğrenmek istiyorsunuz. Size hak vememek mümkün değil ama bizim yasalarımız bu tür fiyatların yayınlanmasını yasaklıyor. Size yardımcı olabilmek için en azından bu fiyatların nasıl belirlendiğini anlatmaya çalışayım. Öncelikle bilmeniz gereken her cerrahın size tamamen kendi belirlediği bir fiyat vereceği. Bunun bir kuralı yok. Doktor seçimi son derece kişisel bir şey ve elbette bütçeniz de bunda etkili olacaktır. En pahalı cerrahın en iyisi olacağını yada bunun tersi olarak size düşük fiyat vren bir cerrahın daha kötü olması gerektiğini de düşünmeyin. Bir çok faktörü beraber değerlendirin ve her ihtimalde sağ duyunuzu elden bırakmayın.

Ödeyeceğiniz ücretin içerisinde hem doktorunuza vereceğiniz kısım olacak hem de ameliyatın yapılacağı hastane giderleri olacak. Ben elimden geldiğince kendi alacağım ücreti ve çalıştığım hastane ücretleini ayrı ayrı veriyorum. Ameliyatlarımı Amerikan Hastanesi gibi tam teşekküllü hastanelerde yapıyorum. Bu tür hastaneler elbette daha pahalı ama bu hem sizin rahatınız ve güvenliğiniz için hem de benim ameliyat sırasında daha rahat çalışabilmem için çok önemli. Daha iyi bir hastaneye vereceğiniz daha yüksek ücret sonuçta size daha iyi bakılması, daha iyi aletler kullanılması, daha kalabalık ve nitelikli bir ekip tarafından takip edilmeniz demek. Daha önemli ne olabilir bilemiyorum.

Pazarlık etmek te doktor hasta ilişkisini bozan bir şey. Bence bunu yapmayın. Pazarlık etmeniz belki seçtiğiniz doktor üzerinde çok işe yarayacaktır ama inanın size bakışı da farklı olacaktır.

 

” Türkler, Estetik Yaptırmaktan Çekinmiyor “

İSTANBUL (İHA) – Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Teoman Doğan, “Jennifer Lopez´in çok büyük basenleri var. Bana gelse ameliyat ederim” dedi.

Estetik operasyon tercihleri sırasında bayanlarda yaygın olarak rastlanan birini örnek gösterme durumuyla ilgili olarak; “´Hanımlar Jennifer Lopez kalçası´ diye çok telaffuz ediyorlar. Niye öyle diyorlar bilmiyorum ama bence ameliyatlık bir kalça yapısı var. Bana gelse ameliyat ederim” diyen Teoman Doğan, erkeklerin de en çok Brad Pitt´i beğendiğini, örnek gösterdiğini söyledi. Doğan, “Şu ana kadar hiçbir hastasının, dünyanın en güzel dudaklarına sahip olduğu söylenen Angelina Jolie´nin ki gibi bir dudak istemediğini belirterek, “Tam tersine herkes ´sakın dudaklarımı Angelina Jolie´ninki gibi yapmayın´ diye örnek veriyorlar” sözleriyle tüm kadınların bu yönde isteği olduğu tezini de çürüttü.

Geçen yıllara göre, estetik ameliyat olanların sayısında çok ciddi bir artış gözlendiğini ifade eden Teoman Doğan, Türkiye´deki artışın, dünyadaki artıştan da fazla olduğunu kaydetti.

Teoman Doğan, yapılan bütün estetik operasyonlar içinde en popülerinin, Türkiye Cumhuriyeti´nde daima burun ameliyatları olduğunu, büyük bir ihtimalle de böyle olmaya devam edeceğini belirterek, ikinci sırada genellikle liposuction, göğüs ameliyatları gibi ameliyatların geldiğini söyledi. Doğan, yüz germe ameliyatlarınınsa Türkiye´de çok az yapıldığını ve sayı olarak dünyada çok geride kalındığını ifade etti.


Ne ameliyatı olursa olsun estetik uygulanan yerin doğal olması gerektiğini savunan Op. Dr. Teoman Doğan, “İnsanlar o sokakta gördükleri küçük, kalkık burunlardan son derece rahatsız oluyorlar. Özellikle istedikleri şey; doğal olsun, kesinlikle kimse ameliyat olduklarını anlamasın. Ben de aynen öyle düşünüyorum. Bir ameliyatın başarısının ilk kriteri, ameliyat olduğunun kesinlikle belli olmamasıdır. Sizinle ilk defa tanışan biri bakıp da ´Aa burnu ameliyatlı´ diyorsa, mutlaka bu ameliyat kötü bir ameliyattır. Bunun kesinlikle belli olmaması lazım. Hataları olabilir. Ufak tefek yamuk olabilir. Burnunuzun ucunda çöküklük olabilir. Ama doğal olması çok önemli” diye konuştu.

Erkekler daha çok estetik ameliyat oluyor

Estetik ameliyatlara ilgi gösteren erkeklerin arttığına da dikkat çeken Doğan, bu oranın yüzde 30 civarında olduğunu tahmin ediyor. Kadınların daima daha fazla estetik ameliyat oldukları gerçeğini doğrulayan Doğan, “Bütün dünyada bu böyle ama Türkiye´de estetik operasyon yaptıran erkeklerin artışı dünyanın da üzerinde” dedi.

Estetik ameliyatları gençleşmek ve yapısal değişiklik geçirmek olarak ikiye ayıran Op. Dr. Teoman Doğan, “Birincisi, siz kendi vücudunuzla ilgili yapıları değiştirmek için ameliyat oluyorsunuz. Sizi gençleştiren ameliyatlar değil. Mesela burun ameliyatları. Sizi gençleştirmez ama burnunuzun şeklini değiştirir. Mesela kırışıklıklarınız artıyor zaman içinde. Bunun için yapılacak ameliyatlar ya da ilaç uygulamaları, enjeksiyon v.s. bunlar sizi daha gençleştirmek için yapılır. Amaç; yüzünüzün, vücudunuzun yapısını değiştirmek değildir” açıklamasında bulundu.

Erkeklerin, gençleştirme ameliyatlarından ziyade vücutlarında şekil değişikliği yapacak ameliyatları tercih ettiklerini belirten Doğan, bir erkeğin yüzünün yaşlanmasının bir kadınınki kadar önemli olmadığı görüşünde. Doğan, bu konuda şunları söyledi:

“Bir erkek düzgün bir şekilde yaşlanıyorsa, yüzündeki kırışıklıklar onun dinamik yapısını, yüzünün taze yapısını çok fazla bozmuyorsa, yüzünde kırışıklık olması kötü değil, hatta belki daha iyi. Mesela Al Pacino´nun suratına bakın. Dünyanın en kırışık yüzlerinden bir tanesi ama hala dünyanın en yakışıklı adamlarından biri kabul ediliyor. Kadınlar için aynı şeyi söyleyemezsiniz. Hiçbir kadın oyuncu, yüzündeki kırışıklarla güzel kabul edilmez”. Ünlüler arasından 15–20 kişiyi ameliyat ettiğini açıklayan Teoman Doğan, mesleki deformasyon olarak da bazı şeylerin gözüne çok battığını itiraf etti. “Belli olan burun ameliyatlarına gözüm çok takılıyor” diyen Doğan, “Mesela kaş kaldırma ameliyatı yapılmış, yüz gerdirme ameliyatı yapılmış ama çok belli oluyor. Tabii o benim çok gözüme batıyor. Gözlerimi alamıyorum.

Belki bazen insanlar rahatsız bile oluyorlardır. Elimde olmuyor yani, insan kendini engelleyemiyor” dedi.

Estetikte yaş sınırı konusuna da değinen Estetik Plastik Cerrahi Uzman Op. Dr. Teoman Doğan, 18 yaşına gelmemiş bir insana estetik ameliyat yapılmasının çok doğru olmadığını söyledi. Bu gruba girmeyen tek ameliyatın kepçe kulak ameliyatı olduğunu ifade eden Teoman Doğan, kepçe kulak ameliyatının çok daha düşük yaşlarda yapılabileceğini belirtti. Çocuklarda bu durumun psikolojik problem oluşturabileceğine dikkat çeken Doğan, çocuğun gerçekten istemesi halinde bu ameliyatın yapılabileceğini söyledi.

Diğer tür estetik operasyonlarda, kesinlikle 18 yaş sınırı olması gerektiğinin altını çizen Doğan, “Kızlara 16 yaşında ameliyat yapılabilir diye kabul ediyoruz aslında ama ben prensip olarak yapmıyorum. 16 yaşında bir insana estetik ameliyat yapmayı uygun bulmuyorum. Çünkü kalıcı bir ameliyat yapıyorsunuz. Hayatı boyunca bir daha geriye dönüşü olmayacak. En azından 18 yaşına gelsinler. Vücudunda bu kadar kalıcı değişiklik yapıp yapmayacağına kendileri karar versinler istiyorum” diye konuştu.

14, 13, 12 yaşında 15 yaşında bir sürü insanın estetik ameliyat olmak istediğini söyleyen Teoman Doğan, prensip olarak kesinlikle yapmadığını vurguladı.

ESTETİK OPERASYON, GÖZ ALTI MORLUKLARI VE YARA İZLERİNE ÇARE OLMUYOR

Genetik olan gözaltı morlukları ve yara izleriyle ilgili çok fazla şikâyet aldığını belirten Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Teoman Doğan, bu konularda estetik cerrahinin çözüm olmadığını söyledi. Gözaltı morluklarının neden olduğunun tam olarak bilinmediğini söyleyen Doğan, “Gözün çok ilginç bir yapısı vardır. Bazı insanlarda bir renklenme oluyor. Bunun da maalesef tam bir tedavisi yok. Ameliyatla da tedavisi yok. Ameliyat etsem de gözaltı morlukları değişmez. Ama göz şeklinizde değişiklik yapabilirim. Gözünüzde beğenmediğiniz şeyler varsa bunu düzeltmek mümkün olabilir. Ama morluk varsa, bunu ameliyatla tedavi etmek mümkün değil” şeklinde konuştu.

Özellikle yara iyileşmesi konusunda çok ciddi bir değişiklik olmadığına da dikkat çeken Teoman Doğan, “Mesela bir yerinizde yara iziniz var. Hastalarımız geliyorlar hep bana soruyorlar. ´Şöyle bir iz var, geçer mi? Estetik yapın, iyileştirin, yok edin bunu´ diyorlar ama bu mümkün değil. Uzun bir müddet daha da mümkün olmayacak” dedi.

Bir estetik plastik cerrahi uzmanı olarak “Estetik operasyonları tavsiye ediyor musunuz?” sorusuna “Siz olur musunuz? derseniz olurum” şeklinde cevap veren Teoman Doğan, fiyatlar hakkında da kısa bir açıklama yaptı. Estetik ameliyat fiyatlarının, kişiye ve ameliyatın gerçekleşeceği yere göre çok fazla değiştiğini söyleyen Doğan, sebebini şöyle açıkladı:

“Bir doktora gittiğinizde size bir fiyat veriyor. Başka bir doktora gidiyorsunuz çok farklı bir fiyat veriyor. Niye bu kadar fiyat farkı olduğunu hastalarım bana soruyorlar ´Sizin fiyatlarınız böyle de başkalarının fiyatları böyle´ diye. Bu fiyatlar şöyle belirleniyor: Bir kere bu ameliyatlar hastanelerde yapılıyor. Hangi hastanede yaptırdığınız ameliyatın maliyetini ciddi şekilde etkiliyor. Bazı ameliyatlar belki muayenehanede yapılıyor. Dolayısıyla masraf ona göre daha az oluyor. Doktor fiyat verirken bir kere bunu göz önünde bulundurmak zorunda. İkincisi de her doktor, kendisine göre bir fiyat politikası koyuyor. Yani siz bu ameliyatı bu kadara yapıyorsunuz da başkası bu kadara yapıyor. Hani en pahalı en iyidir; en ucuzu en kötüdür diye düşünmeyin. Böyle bir şey yok”
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.