Estetik ameliyat hakkında detaylı bilgi
Menu

Estetik ameliyat hakkında detaylı bilgi

estetik

Estetik ameliyat hakkında detaylı bilgi

Estetik ameliyatlar dokularda olan bozukluklar, doğuştan ya da sonradan olan hasarlarda eski görünüme kavuşmak veya daha iyi bir görünüm sahibi olmak için yapılan uygulamalardır. Estetik ameliyatlar, yüz, boyun, kulak, burun, çene, bacak, kalça, göğüs gibi pek çok noktaya uygulanır.

Estetik ameliyatlar kişinin ihtiyaçlarına göre zamanla yapılan operasyonlardır. Örn. doğuştan dudak yarığı olan bebekler, 3. ayın sonunda, kepçe kulaklı çocuklar okula başlamadan ameliyat edilebilir. Burun estetiklerinde yaş sınırı kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaştır. Hiçbir kusuru olmadığı halde ameliyat olmak isteyenlere de operasyon yapılmaktadır. Çünkü, kişinin psikolojik durumu hızla iyileşebilir kendini daha iyi hissedecektir. Özetle hasta psikolojisi estetik ameliyatlarda çok önemlidir. Özetle estetik ameliyatları ikiye ayırabiliriz. Zorunlu olanlar ve psikolojik olanlar. En sık yapılan operasyonların başında gelen rinoplasti yani burun estetiğidir. Burun kemiklerinde ve kıkırdak dokuda olan şekil bozukluklarında solunum güçlüğünde burnun düzenlenmesi işlemidir. Burun operasyonlarında, burun deliklerinden içeriye girilir. Burunda şekil bozukluğu yaratan tüm doku ve kemikler dışarıya çıkarılır. Kemik dokular kırılır ve buruna yeniden şekil verilir. Yaklaşık 1-2 saat kadar süren bir operasyondur. Göz çevresinde geçici morluklar olabilir.10 gün içinde iyileşme başlayacaktır. Yaklaşık 8 hafta düşme ve çarpma gibi meydana gelecek kazalardan sakınmak gereklidir. Liposuction yani estetik yağ aldırma ameliyatlarında genelde kilo vermeyle düzelmeyen yağ sorunları çözülmektedir. Bir vakum aleti ile deri altında biriken yağlar dışarıya çıkarılır. Çene altı, yanak,sırt, karın, kalça, baldırlara rahatlıkla uygulanır. Bu ameliyat ile vücuda form ve şekil verilir. Kilo vermek amaçlı yapılmaz. Operasyonda 3-5 litre üzerinde yağ alınmaz. Operasyon yaklaşık 1-2 saat kadar sürer. Hasta yağ alınan alanın büyüklüğüne göre hemen evine de yollanabilir veya 2-3 gün hastanede tutulabilir. Operasyon sonrası düzelme 6 ayı alabilir. Yüz germe operasyonlarında, çene altı, boyun sarkmaları kırışıklıkları engellemek için yapılan ameliyatlardır. Bu bölgelerde olan fazla yağ tabakası alınır ve cilt, cilt altı kas dokusu gerilir. 40 yaş üzeri bay veya bayanlara uygulanır. Uygulama yaklaşık 3-4 saat sürer.

Estetik operasyonlarda önemli olan şey kişinin çok şey beklememesini sağlamaktır. Pek çok hasta ameliyat sonrası beklentisi yüksek olduğundan yapılan operasyonu beğenmeyebilir. Bu nedenle hekimlerin bu konuda olacak olan açıklamalarını iyi dinlemek gereklidir. Çok fazla hayal kurmamak ve gerçekçi olmak gereklidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.