Eşek sütü ve insan sağlığındaki önemi
Menu

Eşek sütü ve insan sağlığındaki önemi

eşek sütünün faydaları

Eşekler, çok eski zamanlardan bu yana insanoğlunun ağır yüklerini taşıyan dostlarımızdır. Eşekler hakkında ki bilgilerimiz çok eski çağlara kadar uzanıyor. Pek çok eski tarihçi ve tıp adamı eşeklerin sütlerinin çok faydalı olduğunu ve sağlıkta kullanıldığını söylemişlerdir. İşte, eşek sütü ve insan sağlığına olan faydaları ;

eşek sütü

Eşekler hakkında olan en eski bilgilerimiz Yunan tarihçi Herodot ve Mısır yazıtlarına dayanmaktadır. Herodot, yazdığı bir yazıda eşeklerin sütünün sağlık alanında özelliklere bebeklere anne sütü kadar faydalı olduğunu söylemiştir. Antik Mısır’da ise kadınların cilt güzellikleri için eşek sütü kullanıldığı bilinmektedir. Belki de en önemli bilgi, 19. Yüzyılda Fransız bir doktor olan Dr. Parrot tarafından verilmiştir. Dr. Parrot, annesi olmayan bebeklere eşek sütü vermiş ve gelişimlerini incelemiştir. Tüm bu bilgileri 1880 yılında pek çok açıklama ile anlatmıştır.

Eşek sütünün faydaları nelerdir?

Sinir hücrelerinin yenilenmesi,

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi,

Eşek sütünde omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bol miktarda bulunur. Bu nedenle, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine, alzheimer’a ve sinir sistemine, kolesterolü düşürmeye çok faydalıdır.

İnek sütüne oranla 60 kat daha fazla C vitamini içerir, kalsiyum emilimine yardımcı olur.

Mide ve bağırsaklarda çok sağlıklı etkiye sahiptir.

Bağırsaklarda floranın güçlenmesine, gastrit ve ülser tedavisinde yardımcıdır. Ayrıca kabızlığı önlediğinden bağırsakları rahatlatır.

Eşek sütü cildi temizler ve cildi besler.

Eşek sütü içeriği nedeni ile bakteri öldürme özelliğine sahiptir.

Bebeklerde inek sütü proteini bazen alerji yapmaktadır. Bu tarz durumda, kusma, ishal, kabızlık, astım, şok, çölyak gibi semptomlar görülebilir. Dünyada pek çok uzman bu konuda ciddi araştırmalar yaptı ve keçi, at, deve ve eşek sütünün inek sütü proteini içermediği ortaya çıktı. Bu nedenle de pek çok keçi sütü çiftliği kuruldu, marketlere keçi sütü paketlenmiş olarak girdi. Son yıllarda ise eşek sütü çiftleri kurulmaya başlandı çünkü, eşek sütü keçi sütünden çok daha değerli bir süt olarak kabul ediliyor. Fakat, eşekler çok az süt vermektedir.

Eşek sütünün içeriği nedir?

Eşek sütü içeriğinde; yağ %1.21, protein %1.74, laktoz %6.23 oranında bulunmaktadır.

İnsan sütü içeriğinde; yağ %3.38, protein %1.64, laktoz %6.69 oranındadır.

İnek sütü içeriğinde ; yağ %3.48, protein %3.45, laktoz %4.73 oranındadır.

Bugün dünyada en iyi şekilde eşek sütünü üreten ülke İtalya’dır. Fakat, İtalya’da eşek sütü üretimi ile ilgili çeşitli yasal düzenlemeler vardır. Ülkemizde bu tarz yasal düzenlemeler olmadığından hijyenik üretim ne yazık ki yoktur. Eşek çiftliğine alınan eşeklerin hayvan hastalıklarına karşı aşılama, testleri ve ilaçlamaları yapıldıktan sonra süt üretimine geçilmelidir. Eşeklerin temiz ve hijyenik ortamlarda el değmeden sütlerinin alınması +4 derecede toplanıp soğutulan sütlerin temiz ve hijyenik süt işleme tesislerine yollanması gerekmektedir.  Fabrikalarda pastörize edilerek ve sterilizasyon işleminden geçerek eşek sütü satılmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.