Ertesi Gün Hapı Kullanımı
Menu

Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Ertesi gün hapı, korunmadan girilen ilişkilerde ya da prezervatif yırtılmasında kullanılır. Amacı gebeliğin önlenmesidir. %90 oranında gebeliği önlemektedir. Fakat %10 oranında gebe kalma ihtimali vardır. Ertesi gün hapları, bebeğe ve anneye hiç zarar vermemektedir.

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapları, bütün eczanelerde satılan haplardır.  Çeşitli tipleri vardır. Ağızdan bir seferde alınabileceği gibi, yaklaşık 12 saatte bir defa alınan türleri de vardır. Ertesi gün hapları, östrojen ve progesteron hormonu içermektedir. Bazılarında ise, sadece progesteron hormonu vardır. Bir defada 2 tane birden içilen progesteron ihtiva eden türü en çok kullanılandır. Çünkü östrojen ve progesteronun birlikte kullanıldığı haplar, bulantı ve kusma gibi yan etkiler yapmaktadır. İlişki sonrası 3 gün içinde alınması gereken bu haplar, ne kadar erken alınırsa o derece etkili olmaktadır. Kendi içindeki hormonlardan kaynaklı olarak, adet ( regl ) gecikmesi yaşanabildiğinden, hamile olduğunuz fikrine kapılmayın. Fakat koruma oranının %90 olması nedeni ile hamilelik de olmuş olabilir. Ertesi gün hapı kullanıldıktan sonra, bulantı ve kusma yapabilir. Haplar içildikten hemen sonra, bu etkiler oluşursa tekrar hap kullanmak gereklidir. Çünkü kusma ile hapları dışarı atabilirsiniz. Bu durumları engellemek için, kusma ve bulantıya karşı ek hap kullanılabilir.

Hangi durumda ertesi gün hapı kullanılır?

Korunmadan cinsel ilişkiye girenler, prezervatifin ilişki, sırasında yırtılması, Vajina girişine boşalma olması gibi durumlarda korunma amaçlı kullanılmalıdır. Ertesi gün hapları, hormonal ilaç kullanmakta bir problemi olmayan her kadın tarafından rahatlıkla kullanılabilir. Bu tip sorunları olanlar, bir hekime gözükmeden kullanmamalıdır. Eğer ertesi gün hapı kullandığınız halde hamile kalırsanız, gebeliğe hiçbir zararı olmadığından endişelenmeye gerek yoktur. Bebek ve anne üzerinde hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.
One Response
  1. ertesi gün Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.