Menu

Erkeklerde kısırlık nedenleri

kısırlık

Erkeklerde kısırlık nedenleri

Erkeklerde kısırlık genelde en son akla gelen sorundur. Toplum yapımız ne yazık ki bu tip sorunlarda önce kadınları akla getirir. Oysa, kısırlık yaşayan çiftler arasında kadınlar ile aynı oranda erkek kısırlığı oluşabilmektedir. İşte, erkek kısırlığı nedenleri ;

Father Holding Infant

Varikosel ;

Varikosel, testis damarlarında genişleme ve varisleşmeye verilen isimdir. Sıklıkla görülebilen bir rahatsızlıktır. Kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin %40’ında rastlanan varikosel, tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Varikosel, testislerde sıcaklığı arttırır ve testis toplardamarında kanın geriye akımını sağlar bu nedenle sperm üretimini şiddetle bozar. Sperm sayısı azalır, hareketlilik düşer döllenme zorlaşmaya başlar. Bu nedenle kesinlikle tedavi edilmelidir.

Hipohonadizm ;

Erkeklerde cinsel özellikleri sağlayan testosteron testislerde üretilir. Spermlerin gelişimini tamamladığı yer ve cinsel gelişim, erkeksi davranışların oluşmasını sağlayan androjen hormonu salgısı testislerde oluşur. Tüm bunlar dışında, diğer erkek hormonları da burada üretilir. İşte bu erkek testis fonksiyonlarında  yetersizliğe hipohonadizm denilir. Genelde genetik de olabildiği gibi travma ve yaralanmalar ile de oluşabilir. İlaç ile tedavi edilebilir.

Kromozomal yani genetik anormallikler ;

Kromozomal hastalıklar, normalde 23 çift olan kromozomlarda sayının eksik veya fazla olması ile ortaya çıkmaktadır. Sayısı 10 bin civarında olan gen hastalığı ise, genlerde oluşan yapısal değişiklikler yani mutasyonlar ile oluşur. Kısırlık nedeni olabildiği gibi özürlü çocuk doğumlarına neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle hekime başvurulmalıdır.

erkek kısırlığı

Testis tümörleri ;

Testis tümörleri, aslında en düşük görülen kanser türüdür. Fakat, direk olarak kısırlık yaratır. Testislerin doğuştan torbaya inmemesi (kriptorşidzm) veya testis dokusunda oluşan travmalar tümör yaratabilmektedir. Hastalığın kalıtsal olduğu kanıtlanmamakta olsa da bazı ailelerin fertlerinde görülür.

Hidrosel ;

Genel adı su fıtığı olan hidrosel, testislerin çevresindeki zarın sıvı birikimi ile şişmesi ile oluşur. Normalde 0.5-1 ml. sıvı olması gerekirken hidroselde, 100-200ml sıvı birikebilir. Kesinlikle tedavi edilmelidir çünkü kısırlığa neden olur.

Sperm sayısında azalma ;

Erkek kısırlığında en fazla görülen nedenlerden biri sperm sayısı azalmasıdır. Semen sıvısı içinde normal sperm sayısı 20-40 milyon arasındadır. Sperm sayısı mililitrede 20 milyondan az ise kısırlık oluşmaktadır. Sık boşalma, sigara kullanımı, genetik faktörler, testislerin çok fazla sıcağa maruz kalması, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve yaşlanma nedeni ile oluşur.

Tüm bu maddeler dışında, sigara ve alkol kullanımı, kemoterapi görmek, çeşitli enfeksiyonlar, sertleşme problemi, çeşitli kistler ve travmalar kısırlığa neden olabilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.