Erkeklerde burun estetiği ameliyatı
Menu

Erkeklerde burun estetiği ameliyatı

erkeklerde burun estetiği

Erkeklerin yaptırdığı estetik ameliyatlarının başında burun ameliyatı gelir. En çok rastlanan nedenleri de şekil bozuklukları ve nefes almakta zorluk yaşanmasıdır. Bu sorunlar kişinin yaşam kalitesini etkileyen en önemli faktörlerdendir.

Erkeklerdeki niroplasti ameliyatı kadınlara göre değişiklik gösterir. Kadınlarda daha küçük, hafif kavisli ve ucu biraz kalkık burunlar revaçtadır. Erkeklerde daha ziyade burnun sırt kısmı daha düz veya çok hafif bir şekilde kavisli tercih edilmektedir. Burun estetiği ameliyatı olacak erkek hastaların istekleri de dinlenmeli, hastaların beklentilerinin iyi anlaşılması ve gerçekçi bir yaklaşım gösterilmesi oldukça önemli bir konudur. Erkek burunlarında öncelikli dikkat edilmesi gereken şey, yüz ifadesinde belirgin bir değişikliğe gitmeden eğrilik, kemer, burun ucu sarkıklığı ve büyüklük gibi şekil bozukluklarının düzeltilmesidir. Bunları yaparken de burnun yüz ile uyumunun ve doğal görünümünün bozulmamasıdır.

Burun kemiklerini kırmadan estetik ameliyat yapılabilir mi?

Burun kemiklerinin kırılması işlemine osteotomi denmektedir. Osteotomi yapılıp yapılmayacağına ameliyat öncesinde karar verilebilmektedir. Ancak, genellikle bu işleme ihtiyaç duyulmaktadır. Osteotomi bir kırma işlemi değildir aslında, kemik özel keskiler kullanılarak en uygun yerinden kesilir. Devamında burun kemiği çatısı tekrardan yapılır. Sonucunda da burun kemiği eğrilikleri, geniş burun tabanı ve burun sırtındaki kemik çıkıntılar düzeltilmiş olur. Hastanın burnunda kemer yoksa, burun kemikleri geniş değilse ve sorun yalnızca burnun ucundaysa kemikler kırılmadan törpü yardımıyla burun sırtı şekillendirilip burun ucu kıkırdağına müdahale edilerek ameliyat neticelendirilir.

burun estetiği ameliyatı

 

Ameliyat lokal anestezi ile yapılabilir mi?

Burun estetiği ameliyatı lokal ve sedasyon anestezi ile desteklenerek yapılabilmektedir. Ancak, ameliyatın daha başarılı sonuçlandırılabilmesi için daha çok genel anestezi uygulanmaktadır. Hastanın ve doktorun konforu açısından genel anestezi daha çok tercih edilmektedir.

Ameliyat sonrası tampon konulması ve tamponsuz burun estetiği ameliyatı:

Burun estetiği ameliyatı sonrası ilk gün sızıntıların azalması için tampon kullanılır. Ameliyattaki işlemlere bağlı vazelin emdirilmiş tamponlar veya özel delikli silikon splintler kullanılmaktadır. Şayet septum’a herhangi bir müdahale szö konusu değilse tampon kullanılmayabilir. .

Burun estetiği ameliyatı sonrası lensler ne zaman takılabilir?

Ameliyattan sonra ilk üç gün şişlik ve ödem maksimum seviyede olur. Bu süreçte lens takılması ve çıkarılması zor olur. Hastanın kendisini iyi hissetmeye ve şişliklerin inmeye başladığı 5-7. günde lens kullanılmaya başlanması daha uygundur.

Ameliyat sonrası güneşten ne kadar süre korunmak gerekir?

Burun estetiği ameliyatından en az 2 ay kadar bir süre güneşten ve güneş yanığından sakınmak gerekmektedir. Açık havaya çıkıldığında güneşten korunmak için şapka ya da güneşten koruyan kremlerin kullanılması önemlidir.

Ameliyattan sonra spor yapmaya ne zaman başlanabilir?

Estetik ameliyatından sonra aşırı efor gerektiren ve kan basıncını arttıran aktivitelerden 3 hafta kadar uzak durulması gerekmektedir. Özellikle ameliyatı takip eden ilk ay bu durumlardan sakınmak çok daha önemlidir.

Ameliyat sonrası ne zaman yüzmeye başlanabilir?

Yüzmeye başlayabilmek için en az 3 haftalık bir sürenin geçmesi beklenmelidir. Bu süreden sonra bile belirli bir zaman derine dalma gibi faaliyetlerden kaçınılmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.