Ergenlik dönemindeki değişiklikler
Menu

Ergenlik dönemindeki değişiklikler

ergenlik

Ergenlik dönemindeki değişiklikler

Ergenlik dönemi hepimizin yaşadığı yaklaşık 10 yaşlarında başlayan ve 20’li yaşlara kadar süren gelişim dönemidir. Bünyemize ve hormon yapımıza bağlı olarak her bireyde farklı şekilde gelişir. Ergenlik dönemi içinde farklı yaşlarda farklı etkiler de olmaktadır.

Ergenlik nedir?

Her çocukta ergenliğin yarattığı duygusal sorunlar farklı etkiler yaratmaktadır. Bunun nedeni, genetik miras, kültür, iklim, beslenme alışkanlıklarına bağlıdır. İlk olarak hissedilen şey yalnızlık, yabancılaşma, isyan ve hatta şiddete varabilir. Bu nedenle ergeni anlamaya çalışmak çok önemlidir. Bu süre zarfında hem beden hem de düşünceler hızla değişmeye başlar. Ergenlik döneminde hem bedensel hem de duygusal değişimler biraz da hormonlar ile alakalıdır. Hormonların hızla çalışmaya başlaması dengesiz ruh halini de beraberinde getirir. Bu nedenle, gerekirse psikolojik destekler alınmalıdır. Çünkü fiziksel değişimlerin etkisi ile ne yapacağını bilmeyen çocuk çeşitli çatışmalara girebilir. Bireyler arasında en fazla intihar olaylarının yaşandığı dönem bu ara dönemdir. Anne ve babaların bu konuda çok dikkatli olmaları ve sevgi, saygı göstermeleri çok önemlidir. Ergenlik dönemini uzmanlar 3 ana gruba ayırmaktadır.

Buluğ çağı ; kızlarda 10-13, erkeklerde 13-15 yaş arasıdır. Orta dönem ; 13 yaşından 17 yaşa kadar olan dönemdir. Son dönem ; 18 yaştan 20’li yaşlara kadar olan dönemdir.

Buluğ döneminde olan değişiklikler

Boy hızla uzar.

Cinsiyet ayrımları ortaya çıkmaya başlar.

Üreme organları gelişmeye başlar. Kızlarda ilk adet görme, erkeklerde ilk boşalma olur.

Tüylenme, seste kalınlaşma, kadınsal ve erkeksel beden şekillenmesi başlar.

Şiddet patlamaları, ağlamalar, sinirli olma bu dönem çok rastlanan durumlardır.

Ergenliğin orta dönemi

Bu dönemde gelişme biraz duraklar.

Anne ve babadan bağımsız olma duygusu vardır.

Arkadaş gruplarına olan ilgi çok fazladır.

Görev sorumluluğu ve eğlence arası istikrarsız durumlar yaşanır.

Okul hayatında başarısızlıklar en çok bu evrede görülür.

Son dönem ergenlik

Fiziksel gelişim artık bitmiştir.

Olumlu duygular olgunlaşır. Çatışmalar azalır. Bağımsızca kendi kararlarını alacak duruma gelinir.

Meslek seçimi ve hayatı sorgulama bu dönemde başlar. Olgun olma ve yaşadığı toplumu inceleme bu dönemin en önemli konusudur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.