Ergenlik döneminde iletişim kurma yolları
Menu

Ergenlik döneminde iletişim kurma yolları

ergenlik dönemi

13 yaş ila 20 yaş arasında ki döneme ergenlik dönemi denilmektedir. Ergenlik dönemi pek çok sorunun yaşandığı dönemdir. Bunun başlıca nedeni, ergenin çocuk ya da yetişkin olmamasıdır. Fakat buna rağmen ergenler, kendilerini yetişkin hisseden çocukça hareket eden kişilerdir. Bu dönemde kendini ispat etmek başlıca ergen sorunudur.

ergenlik döneminde iletişim

Ergenlik dönemi özellikleri ve yapılacaklar

Ergenlik döneminde gençler arkadaşlarına çok önem verirler ve aile ile arkadaşlarını bir araya getirmekten hoşlanmazlar. Bu durumda sabırlı olmak ısrarcı olmadan arkadaşlarını eve davet edin, tanışmaya çalışın. Sevmediğiniz arkadaşları hakkında ona baskı yapmayın.

Ev içinde sürekli olarak kavga, gürültü oluyorsa iletişimi koparmamaya çalışın. O sinirliyken asla siz sinirli olmayın ve sakin olmaya çalışın. Bu durumda herkes sinirli olursa bağlar kopabilir.

Ergenlerin başlıca özelliği sürekli olarak fikir değiştirmeleridir. Bu nedenle aldığı kararların çok üzerine gitmeyin. Zamanla bu kararlardan kendisi vazgeçecektir.

Ergenler sabırsızdır ve istedikleri her şeyin hemen olmasını isterler. Bu nedenle siz sabırlı olun. Sizin sabrınızdan o da bir şeyler öğrenecektir.

Ergenler genelde özgürlüklerine düşkündür. Gençleri çok sıkmak veya çok serbest bırakmak kötü sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle onu ona belli etmeden takip edin.

Ergenlikte en kötü nokta gençlerin kendilerine hiçbir zarar gelmeyeceği düşüncesi ve kendilerini çok akıllı sanmalarıdır. Bazı durumları abartarak anlattıklarından paniğe kapılmadan ona deneyimlerinizden bahsederek olayları anlatabilirsiniz. Bu aslında müdahale etmeden yönlendirmektir.

Ergenler, sorumluluk almayı sevmez. Onlara verilen sorumlulukları asla üzerinize almayın ve onun yerine bunları yerine getirmeyin. Bu eylemi yaparsanız hiçbir zaman sorumluluklarını bilmeyecektir.

Ergenlerin yaşadıklarını size anlatmalarını istiyorsanız onları eleştirmeyin. Ona empati yapmasını ve karşısında ki insanın hareketlerinden hissettiklerini anlatın. Hoşlanmadığınız durumları belirtin.

En önemli konu çocuğunuzu bir birey olarak kabul etmektir. Her insan birbirinden farklı değer yargılarına ve yapıya sahiptir. Bu nedenle çocuğunuzu iyi tanımalı ve onun karakterine uygun hareket etmelisiniz.

Genelde yetişkinlerin davranışları ergenlerin davranışlarına göre şekillenir. Bu aslında yanlış bir tutumdur. Sizin onun yüzünden yaşadığınız öfke, kırgınlık veya utanç gibi duygular nedeni ile tepkileriniz abartılı olabilir. Bu nedenle sakinleşip kendinizi mutlaka değiştirin. Onu kaybetmek yerine kazanmaya çalışın. Şiddet içeren davranışlarda bulunursanız onu da şiddete alıştırmış olursunuz.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.