Menu

Ergenlik döneminde erkeklerin bilmesi gerekenler ergenlik dönemi nasıl olur erkeklerde ergenlik dönemi

Ergenlik dönemindeki erkeklerin bilmesi gerekenler nelerdir

Ergenlik döneminde vücudunda değişiklik olan yalnızca kızlar değildir. Erkeklerde ergenlik genellikle 10-16 yaş arasında büyüme hızlanması ile başlar. Siz daha önce giydiğiniz çamaşırlarınızın ve ayakkabılarınız artık size uymadığınızı fark edersiniz. Merak etmeyin çünkü kızlarda olduğu gibi sizin hormonlarınız da vücudunuzdaki değişiklikleri ayarlayacak ve büyümenizi sağlayacaktır.

Vücut ölçüleri
Kollarınız, bacaklarınız, elleriniz ve ayaklarınız vücudunuzun geri kalan bölümlerinden daha hızlı büyüyecektir. Bu dönemde kendinizi biraz sakar hissedebilirisiniz.
Vücut biçimi
Siz daha uzun olacaksınız ve omuzlarınız genişleyecektir. Ağırlığınız belirgin ölçüde artacaktır. Bir çok erkek çocuk meme uçlarında duyarlılık hisseder. Bu duyarlılık nedeniyle siz memelerinizin büyüdüğü kaygısına kapılabilirsiniz. Böyle olsa bile kaygıya kapılmanıza gerek yoktur, çünkü memelerdeki büyüme sizin yaşınızdaki erkek çocukların çoğunda olur fakat bu büyüme geçicidir. Bu konu sizi üzüyorsa çocuk hekiminizle konuşmanız iyi olacaktır.
Ergenlik döneminde kaslarınız büyüyecek ve güçlenecektir. Onların daha hızlı güçlenmesi için özel bir çaba göstermenize gerek yoktur. Arkadaşlarınızın bazılarının vücut geliştirme aktivitilerine  katılması sizi etkilememeli ve vücudunuz hazır olamadan bu tür yerlerden uzak durmalısınız. Vücut geliştirme sizi çok ilgilendiriyorsa en iyisi çocuk hekiminizle görüşmeniz ve sizin için uygunu olan zamanı birlikte belirlemenizdir.
Ses
Giderek daha boğuk bir sese sahip olacaksınız. Bu durum sesinizde çatallaşmaya yol açabilecektir. Siz büyüdükçe sesinizdeki çatallaşma duracak ve bir süre sonra normal bir sese sahip olacaksınız.
Saçlar
Ergenlikle birlikte koltukaltlarınızda, bacaklarınızda, yüzünüzde ve penisinizin çevresinde kıllanma olacaktır. Erkeklerin hepsinde olmasa da bir çoğunda göğüs bölgesinde  kıllanma olacaktır. Erkekler yüzlerindeki kılları tıraş ederler, fakat bunun tıbbi bir nedeni yoktur, bu tamamen sizin kişisel seçiminizdir. Tıraş olmaya karar verirseniz tıraş kremi ve erkekler için olan jiletleri kullanmanız gereklidir. Kullandığınız jilet veya elektrikli tıraş makinasını başkalarının kullanmasına izin vermemeniz sağlığınız bakımından doğru olacaktır.
Deri
Deri ergenlikle birlikte daha yağlı hale gelir ve daha çok terlediğinizi fark edersiniz, çünkü ter bezleri de büyümeye başlamıştır. Derinizi her gün temizlemeniz gereklidir. Bunun yanında  koku ve ter ıslaklığını önlemek için deodarant veya ter etkisini azaltan spreyle kullanabilirsiniz. Derinizi temiz tutma  çabalarına  rağmen   yine de yüzünüzde sivilceler olacaktır. Bu sivilceler akne olarak isimlendirilir ve ergenlik dönemindeki hormonların yükselmesine bağlı olduğundan normal kabul edilir.  Bütün ergenlerde şu veya bu zamanda akne olacaktır. Akneleriniz çok şiddetli ise bir doktora danışmanızda yarar olabilir.
Penis
Ergenlikle birlikte penis ve testisleriniz büyür. Cinsiyet hormonları penisiniz daha sık dikleşmeye başlayacaktır. Penisteki dikleşme penisin sert ve gergin olması demektir ve bazen nedensiz penis dikleşmesi olabilir. Böyle olması normaldir. Penisinizin zamansız dikleşmesinden utanabilirsiniz ama unutmayın siz dikkat çekmedikçe bir çok kimse bunun farkında olmayacaktır. Erkek çocuklarının çoğu penis boyutlarıyla ilgilidir ve bazıları arkadaşlarının penis boyutlarıyla karşılaştırırlar. Penis boyutlarının “erkek olmak” veya cinsel fonksiyon için her şey demek olmadığını unutmamak önemlidir.
Ergenlik döneminde testisler sperm de üretmeye başlar. Böylece ereksiyon sonrasında “boşalma” olacak ve bu sırada  ejakülasyon (meni) atılacaktır. Bu olay bazen uykuda olabilir ve siz sabah uyandığınızda çamaşırlarınızın ıslandığını görebilirsiniz. Buna “gece boşalması” adı verilir. Bu durum normaldir ve siz büyüdükçe sıklığı azalacaktır. Hazırlayan:Prof. Dr. Şükrü Hatun, Kocaeli Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı

kaynak:saglik.tr.net

168 Yorum yapılmış
 1. Anonim Cevapla
 2. MEHMET GÖK Cevapla
 3. yas13 Cevapla
 4. azgnn Cevapla
 5. ergenler Cevapla
 6. haazaa Cevapla
 7. nicksix Cevapla
 8. basd Cevapla
 9. Elmar Cevapla
 10. btgtg Cevapla
 11. Anonim Cevapla
 12. Anonim Cevapla
 13. talha çelik Cevapla
 14. İsimsiz Cevapla
 15. Emre k Cevapla
 16. onur kılıç Cevapla
  • ergenler Cevapla
 17. onur kılıç Cevapla
 18. ahmet hakan Cevapla
 19. zeynel Cevapla
 20. Terbiye Cevapla
 21. Metin Cevapla
 22. keskun Cevapla
 23. yardıma care Cevapla
 24. mehmet sarı Cevapla
 25. serkan Cevapla
 26. Anonim Cevapla
 27. yardim Cevapla
 28. he Cevapla
 29. dol akmio Cevapla
 30. sanane Cevapla
 31. yabancı Cevapla
 32. Asdk Cevapla
 33. barış1 Cevapla
 34. berkant Cevapla
 35. Çayka Umut Cevapla
 36. amm Cevapla
 37. barıs Cevapla
 38. sanane Cevapla
  • sadasd Cevapla
 39. Mrv Cevapla
 40. sardor Cevapla
 41. hadi ak artık Cevapla
  • biilinmyn Cevapla
  • barıs Cevapla
 42. GaRzO Cevapla
 43. Anonim Cevapla
 44. amk Cevapla
 45. ferdinatro Cevapla
 46. sanane Cevapla
 47. serkan Cevapla
 48. husametinkilibacak Cevapla
  • sadasd Cevapla

Yorum yapmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.