Enflasyon nedir
Menu

Enflasyon nedir

enflasyon baş

Enflasyon, fiyatların hızlıca artması yanında paranın değer kaybetmesine verilen isimdir. Ekonomide ciddi bir sorundur. Pek çok ülke bu nedenle mali krizler yaşamaktadır.

enflasyon1

Ekonomilerde enflasyon istenmeyen ve kötü etkileri olan bir olaydır. Kaynakları az olan ve nüfus yapısı kalabalık olan ülkelerde görülmektedir. Enflasyon nedenleri ; ülkeye karşılıksız olarak döviz ve altın girdisi olması, toplam harcamaların giderlerden fazla olması, üretimin azalması, tedavülde olan paranın azlığı, teknolojik yenilikler, bozukluklar ve yetersizlikler olarak sayılabilir.

enflasyon2

Enflasyon sayesinde fiyat artışları üreticiyi kardan, tüketiciyi ise genel ihtiyaçlarını karşılamaktan mahrum eder. Tüketicinin karı düşerken alacağı hammadde fiyatları hızla artar. üretici üretim yapmak istemez, ellerinde ki nakiti güven altına alma ihtiyacı hissederler. Bu olay da finansal piyasaları dalgalandırır. İhracat gelirleri düşer. Giderleri karşılamak için dış borçlanma hızla artar.

enflasyon3

Enflasyon sayesinde, refah düşer, maaş ve ücret artışları yapılamaz gelir dağılımı düşer. Enflasyonun engellenmesi için, devlet ve tüketiciler çalışmalıdır.  Gelir ve gider arasında fark olmamalıdır. Devlet kuruluşlarının zararları hazineden karşılanamalıdır. Devlet harcamaları bütçe dışına çıkmadan yapılmalıdır ve gereksiz personel çalışmamalıdır.

enflasyon4

Üretim yapanlarda, fazla kar yapmamalı, ücret artışları ve üretim de artışlar için oranlama yapılmalıdır. Vergiler gerçek ve zamanında yatırılmalıdır. Verimsiz yapılan işlerden vaz geçilmelidir ve rekabete ayak uydurulmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.