Endoskopi nasıl yapılır
Menu

Endoskopi nasıl yapılır

endoskopi cihazı

Endoskopi’ye Gastroskopi’de denilmektedir. Şayet uygulama kalın bağırsak için yapılıyorsa buna Kolonoskopi denir. Bu uygulama esnasında yemek borusu, mide, mide çıkışı, yemek borusu ile midenin birleştiği kısım ve oniki parmak bağırsağı kontrol edilmektedir.

endoskopi

Endoskopi, uzun yıllardan bu yana sindirim sistemi rahatsızlıklarının incelenmesinde kullanılmaktadır. İlk başladığı dönemlerden daha gelişmiş cihazlarla yapılmaktadır. Endoskopi uygulaması yapan doktorun kendisi ve ekibinin başarısına göre başarı göstermektedir. Endoskopi uygulamalarını bu alanda uzman ve eğitim almış gastroenterologlar yapmalıdır.

endoskopi uygulaması

Hastanın bir engeli yoksa önce hazırlık amaçlı ilaç uygulanmalıdır. Uygulamada önce hastanın dil kökü ve çevresi uyuşturucu spreyle uyuşturulmalıdır. Bu uygulama mide bulantısını engellemekte ve hastanın rahat etmesini sağlamaktadır. Hastaya koldan hafif uyku veren ve rahatlatan ilaçlar verilmektedir. Bu şekilde yapılan uygulamada hasta çok rahat olur ve yapılan uygulamanın hiçbir belirtisini hissetmez.

endoskopi görüntüsü

Endoskopi 8-10 mm kalınlığı olan oldukça yumuşak bir borunun yemek borusundan mideye ve oniki parmak bağırsağına ulaştırılmasıyla başlamaktadır. Ucunda kamera olan yaklaşık 120 cm uzunluğundaki boru geçtiği yerlerin görüntüsünü ekrana yansıtır. Doktor da bu görüntüler vasıtasıyla hastaya teşhis koyabiliyor. Gerekli görüldüğü taktirde tanı için parça alımı da bu sırada yapılıyor. Hastanın herhangi bir kanaması varsa durdurma işlemi ya da polip çıkarma işlemi de yapılabilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.