En garip insan refleksleri
Menu

En garip insan refleksleri

refleks

Hepimiz vücudumuzun refleksler geliştirdiğini biliriz. Çok üşüdüğümüzde titreme, utanınca yüz kızarması hepsi vücudumuzun refleksleridir. Fakat daha önce hiç duymadığımız insan refleksleri de vardır. İşte, en garip insan refleksleri ;

dalıcı meme refleksi

Dalma memeli refleksi ; Hayvanlarda ve insanların tamamında olan bu refleks belki de listenin en şaşırtıcı refleksidir. Yüzünüz suya değdiği anda, göz altında olan bezler vücuda sinyal yollar. Suya girmeden hemen önce, akciğer küçülür, kalp atımı %15 oranında azalır, yüksek oranda oksijen salgılanır, göğüs kafesi kan ile dolarak basınca karşı organlar korumaya alınır. Bu refleks sayesinde tüm memeliler su altında belirli süre kalabilirler.

vestibulococ

Vestibulocochlear Sinir ; Vücudumuzda ki en hızlı çalışan refleksdir. Kafanızı sağ sola döndürseniz bile, önünüzde duran objeye odaklanmanızı sağlar. Kafanızı sağa doğru döndürseniz bile gözler sola hareket eder. Bunun nedeni, vestibulocochlear nedeni ile odaklanılmış obje retinaya sabitlenmiştir. Alkol aldığınızda bu sinir çalışma hızını yavaşlattığından bulanık görme olmaktadır.

bulaşıcı duygusallık

Bulaşıcı duygusallık ; Bir toplulukta biri kendini kötü hissederse diğerleri de hissetmeye başlar. Buna aslında sürü psikolojisi de denir. Gözün algıladığı insan yüzlerini refleks olarak vücudumuz uygulamaya başlar, konuşunca hüzün ve depresyon duygular tarafından taklit edilir.

miktürisyon

Miktürisyon kasılması ; omurgadan aşağı bir ürperme başlar ve vücudunuz idrar yapma isteğine girer. Geceleri meydana gelerek yatağı ıslatmaya döner psikolojik olarak oluşan bir refleksdir.

knismesis

Knismesis ve Gargalesis ; Knismesis ve Gargalesis isimli iki psikolog  1897 yılında ortaya iki gıdıklanma türü bulmuşlardır. Knismesis, yumuşak sanki ayağınıza tüy dokunmuş gibi olan huylanma kaşıntısıdır.  Gargalesis ; ürperti şeklinde ve sert kaşıma ihtiyacı duyulan gıdıklanma refleksidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.