En büyük tematik akvaryumlar
Menu

En büyük tematik akvaryumlar

Denizlerdeki yaşam, hemen hepimizin ilgisini çeken bir durumdur. Belki de birçoğumuzun yakından görmek isteyip de göremediği, hatta hiç bilmediği canlıları görebilmemiz için dizayn edilen tematik akvaryumlar, dünyanın birçok şehrinde kurulmakta ve binlerce ziyaretçiyi kendilerine çekmektedir. Dünyanın en büyük tematik akvaryumlarını sizler için derledik;

Georgia Akvaryumu – Georgia / Atlanta – ABD: 125 bin çeşit balık ve deniz canlısı türü ile 30 milyon litreden daha fazla su kapasitesi bulunmaktadır.

Dubai Akvaryumu – Dubai: 10 milyon litrelik su hacmi ve 400 köpekbalığı çeşidiyle dünyanın ikinci büyük akvaryumu.

Okinawa Akvaryumu – Okinawa / Japonya: İlk açıldığında en büyük yekpare camlara sahip olan akvaryum, çok çeşitli vatoz türleriyle ve 7,5 milyon litrelik su hacmiyle en büyük tematik akvaryumlarından biridir.

L’Oceanogràfic Akvaryumu – Valencia / İspanya: 7 milyon litrelik su hacmi, 45 bin çeşit canlı türü ile en büyükler arasında yer alan akvaryumda, 32 ayrı ekosistem meydana getirilmiş.

Turkuazoo Akvaryumu – İstanbul / Türkiye: 4,5 milyon litrelik su hacmi ve 10 binden fazla deniz canlısını barındıran Turkuazoo, 2009 yılında hizmete açıldı.

Monterey Körfezi Akvaryumu – CA / ABD: 4,5 milyon litre su hacmi olan akvaryumda, Amerika’nın Kaliforniya bölgesinin deniz hayatını yansıtmaktadır.

uShaka Su Dünyası – Durban / Güney Afrika: Afrika kıtasının en büyük akvaryumu özelliğine sahiptir. Batık bir gemi şeklinde dizayn edilmiştir. Köpekbalıklarını izleyerek yemek yeme imkanı sağlamaktadır.

Şangay Okyanus Akvaryumu – Şangay / Çin: 9 farklı bölgeden deniz canlılarını barındıran bu akvaryum, 155 metrelik su altı tüneliyle en oldukça uzundur. Çin’deki Yangtze nehrinde soyu tükenmekte olan birçok türü barındırmaktadır.

Cenova Akvaryumu – Cenova / İtalya: 3,8 milyon litre su hacmi ile birçok farklı bölgeden deniz canlılarını bünyesinde bulundurmaktadır.

Batı Avustralya Akvaryumu – Hillarys / Avustralya: 3 milyon litrelik su hacmi olan akvaryumun 322 metre uzunluğunda oldukça uzun bir su altı tüneli de bulunmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.