Menu

Elmanın faydaları

Allah’ın bize vermiş olduğu niğmetleri saymakla bitiremezken derdi veren allah dermanıda yanında vermiş bize sadece arayıp bulup ve uygulamak kalıyor hemen hemen sürekli elimizin altında bulunan elmanın nelere iyi geldiğini bu mucize meyvenin tadının güzel olduğunun yanı sıra nasıl fayda sağladığını bilmek istermisiniz?
O halde makalenin devamını okumanızı tavsiye ediyoruz…

İnsan vücuduna her türlü hastalıkta en fazla fayda sağlayan bir meyvedir.

Elma bol vitamin ve madeni maddeleri ile büyüme çağındaki çocukların ve hastaların kansızığını giderir. Çocukların kemik ve dişlerinin normal gelişmesine, boylarının uzun olmasına yardım eder.

Hazım yollarında da faydası çoktur. Ağız ve midedeki bezeleri çalıştrarak hazmı kolaylaştırır. Ağızdaki mikropları öldürür. Mide rahatsızlıklarında elma, püre vaya su şeklinde yemeklerden önce alınmalıdır. Mide ve barsak rahatsızlıklarında elma jölesi de çok faydalıdır.

Karaciğer rahatsızlıklarını gidermeye şişliğin geçmesine yardım eder. Karaciğer çalışmasını ve safra salgısını artırır.

Elma çeşitli sebeplerden şişen dalağın iyileşmesine ve kan yapma faaliyeti ne yardım eder. Sarı, renksiz olan bu gibi kimselerin tekrar kanlı canlı olmasını sağlar.

Barsak rahatsızlıklarında da çok faydalıdır. Barsaklarda zararlı bakterileri öldürür. Çocuk ve yaşlılarda görülen dizanteri, parafito ve çeşitli ishallerde çok faydalıdır.

Şeker hastalarında: Elmanın, bilhassa ekşi olanı, hastanın susuzluğunu keser, kanda şekeri düşürür, şekerliler için faydalı bir gıdadır.Günde 150-200 gr. elma yenilebilir.Elma kabuğu ile çiğ yenmelidir.

Pekliği giderir: Barsaklarda gazı önler, normal dışarı çıkamyı sağlar. Bihassa yaşlılar için çok faydalıdır. Bunlar yatarken bir elmayı kabuğu ile birlikte yemelidirler. bu iyi uyku verir ve mide rahatsızlıklarının geçmesini de sağlar.

Damarlarda: Kanı pisliklerden temizler. Kolesterolü düşürür, damar sertliği ve kalp krizlerini önler. Daimi oturarak çalışanlara, şişmanlara, kanı fazla ve koyu olanlara elma çok fayda verir.

Göz ağrısında veya göze darbe gelmesinde: Soyulmuş ve çekirdeği çıkartılan elma suda haşlanırve üzerine 3-5 damla süt damlatılıp, ılık halde göz üzerine bağlanır. Bu ılık lâpa kulağada vurularak ağrısı geçirilebilir.

Diğer faydaları: Elma kompostosu hastaların ateşini düşürür. Elma elma et ve hamur işlerinde verdiği susuzluğu keser. Serinlik verir.Cildin taze kalmasını sağlar. Ağız ve bururndaki uçukları geçirir. Ağız kokuları için: Önce biraz maydanoz çiğnemeli sonra bir elmayı iyice çiğneyip yutmalıdır.

Nefes yolları rahatsızlıklarında: Şiddetli öksürükte, bir litre suda ince dilinmiş bir elma haşlamalı ve bu su çay gibi sıcak sıcak içilmelidir. Uzun süre giripte 2-3 gün sadece elma yemeli, günde 0,5-1 kg. elma yemeli ve şekersiz çay içmeli, başka şey almamalıdır.

Son 50 Yorum
  1. berra nur YILMAZ
  2. Hüsamettin Artem
  3. Tuncay Şenyürek
  4. İftar Küçükkurt
  5. Fahrettin Ecevit
  6. Abdulkadir Altintaş
  7. İsmail Ersöz
  8. Ismail Karatas
  9. Ogan Tunalı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.