Menu

Elma sirkesinin cilt için faydaları

elma sirkesinin cilt için faydaları

Akne, siğil ya da kepek sorunu da olsa hepsi için elma sirkesi etkili bir çözüm sunmaktadır. Sirke asırlar boyunca insanlar tarafından kullanılmıştır. Elma sirkesi ise sayısız kullanım alanı ile ön sıralarda yer almaktadır. Antik Yunan döneminde Hipokrat, bazı tıbbi durumların tedavisinde elma sirkesi reçetesi kullanmıştır.

Doğal elma sirkesi, ezilmiş organik elmaların ahşap fıçılarda fermentasyonu ile hazırlanmaktadır. Elde edilen bu doğal elma sirkesinde çeşitli mineraller, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, sodyum, kükürt, bakır, demir ve silikon gibi elementler de bolca bulunmaktadır. Aynı zamanda B ve C vitaminleri, asetik asit ve sitrik asit bakımından da oldukça zengindir. Diyabet, yüksek kan basıncı ve sindirim sistemi problemlerine karşı halen etkili bir ilaç olarak kabul edilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de olan elma sirkesinin kilo verme ve sindirimi geliştirme gibi etkileri de vardır. İnsan vücudundaki kötü kokuların ve kötü nefes kokularının giderilmesinde de oldukça etkili bir unsurdur.

Cilt bakımında elma sirkesi:

Cilt bakımı ve sorunlarında oldukça popüler bir ilaç olan elma sirkesi, güneş yanığı, yaşlılık lekeleri, akne, siğil, selülit, böcek ısırıkları ve kepek önlemede akla gelen ilk çarelerdendir.

Sivilce: İnsan cildi asidiktir ve alkali olduğunda akne gibi çeşitli problemlere elverişli hale gelmektedir. Elma sirkesi asidik özellikte olduğu için cildin pH dengesini korumak için oldukça iyi bir çözümdür. Antibakteriyel özelliği olan elma sirkesi etkili bir antiseptik olup, bakteri gibi patojenleri ciltten uzak tutmaktadır. Bir şişe organik elma sirkesi alarak eşit miktarda su ile sulandırın. Bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayın ve 5-10 dk. sonra durulayın. İyi bir sonuç elde etmek için en az bir ay süre ile uygulayın.

Kuru ve yağlı ciltler: Elma sirkesi, ne çok kuru ne de çok yağlı olmayacak biçimde cildin normal pH dengesini korumayı sağlar. Organik elma sirkesini sulandırıp pamukla birlikte cildinize tonik gibi uygulayabilirsiniz. İki ölçü su ve bir ölçü elma sirkesini karıştırarak, ya da çok hassas bir cildiniz varsa bir ölçü elma sirkesi ile üç ölçü suyu karıştırarak yüzünüzü yıkadıktan sonra bir miktar cildinize uygulayın. Bu karışımı saçlarınıza parlaklık kazandırmak için, yıkadıktan sonra son durulama için de kullanabilirsiniz.

elma sirkesinin cilde faydaları

Yaşlılık lekeleri: Elma sirkesi ile soğan suyunu eşit miktarlarda karıştırarak yaşlılık lekelerinin üzerine uygulayabilirsiniz. Uygulamayı yaptıktan yarım saat kadar sonra da cildinizi durulayabilirsiniz. İki çorba kaşığı portakal suyuna yarım çorba kaşığı elma sirkesini ilave edin. Elde ettiğiniz karışımı sürün ve yarım saat sonra da uyguladığınız yerleri durulayın. Ayrıca, eşit miktarda elma sirkesi ve damıtılmış suyu karıştırarak seyreltin ve içine de birkaç damla bal ilave edin. Yaşlılık lekelerine iyi gelen bu karışımları faydasını görmek için en az bir ay kadar günde bir defa uygulamalısınız.

Güneş yanıkları: Güneş yanıklarından kurtulmak için, temiz bir bezi seyreltilmiş sirkeyle ıslatın, elma sirkesini eşit miktarda soğuk suyla karıştırın. Yanık cildinize ıslattığınız bezi yerleştirdiğinizde cildinizdeki yanma ve batma hissinin rahatladığını göreceksiniz. Birkaç dakika sonra bezi kaldırın ve cildiniz kuruyunca da birkaç damla Hindistan cevizi yağı sürün. Alternatif olarak, suyla doldurulmuş bir küvete iki fincan elma sirkesi ekleyin. Küvete girin ve 20-30 dakika kadar suda kalın ve çıktığınızda da cildinize nemlendirici sürün.

Selülit: Üç ölçü elma sirkesi ile bir ölçü masaj yağını karıştırın. Cildinize uygulayıp hafifçe masaj yapın ve yarım saat bekleyerek durulayın. Etkin bir netice elde etmek için her gün bu karışımı cildinize iki kere uygulayın.

Tırnak mantarı ve kepek: elma sirkesinin faydalarından biri de tırnak mantarına çözüm üretmesidir. Mantardan etkilenen tırnaklarınıza her gün üç defa sirkeyi hafifçe sürün. Elma sirkesinin tırnak yatağına nüfuz ettiğinden emin olun. Kendiliğinden kurusun kesinlikle yıkamayın. Diğer bir yöntem de, mantardan etkilenen tırnakları eşit miktarlarda karıştırılmış elma sirkesi ve damıtılmış suya daldırın. 30 dakika kadar bekledikten sonra çıkarın ve tırnaklarınızı kurulayın. Bir ay boyunca günlük şekilde uygulamaya devam edin.

Kepekten kurtulmak için de, bir ölçek elma sirkesini üç ölçek su ile karıştırın. Karışımı kafa derisine uygulayın ve 30 dakika bekledikten sonra yıkayarak durulayın.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.