Elma sirkesi her derde deva
Menu

Elma sirkesi her derde deva

elma baş

Elma ve elma sirkesi faydaları saymakla bitmeyen gıdalardır. Tatlarının güzelliği yanı sıra bir çok hastalığın tedavisinde şifa vermektedir. Elma sirkesinin, mideden güzelliğe kadar faydaları çoktur. Elma bol vitamin ve mineral içerdiğinden aynı etki elma sirkesi için de söylenir.

elma1

Elma sirkesi, kan şekerini düzenler. Elma sirkesi yemeklerde kullanıldığında insülin oranını düzenler ve kan şekerinin yükselmesini engeller. Salata ve özellikle patateste kullanılan sirke kan şekerini düzenler.

Cilt sağlığında kullanılan malik ve laktik asitler ciltte peeling etkisi yaratırlar. Bu nedenle kozmetikte peelinglerin içinde bu maddeler vardır. Aynı maddeler elma sirkesinde de yoğundur. Bu yüzden cilt sağlığı için çok kullanılır.

elma2

Sirke içinde bulunan kimyasallar antitümör, antiromatizmal, kanser savıcı ve ateş düşürücüdür. Bu kimyasal bileşikler fenol olarak adlanırlar. Fenoller en fazla elma sirkesinde bulunur.  Elma sirkesi, kan basıncını düşürür, kalp hastalıklarını engeller. Midenin dolu kalmasını sağlayarak doygunluk hissi yaratır bu nedenle de kilo vermeyi kolaylaştırır.

Elma sirkesi sayesinde vücudumuz çok daha fazla kalsiyum emer. Kilo vermekte faydalı olduğu kadar vücuttan toksin atılmasını sağlar. Sivilcelere ve kepek sorununda elma sirkesi kullanılır. Sivilcelerde mükemmel etkisi vardır.

elma3

Soğuk algınlığı ve grip için sirke içmek bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Boğaz ağrısı ve ses kısıklığında gargara yapmak çok faydalıdır. Yüksek kolesterol değerinin düşürülmesine çok faydalıdır. Genelde kolesterol için elma sirkesi ve bal karışımı önerilir.

Varis problemleriniz varsa, varisli olan kısımlar elma sirkesine batırılan bez ile sarılır ve 20 dakika bekletilir. Varis ağrıları yavaşlayacaktır. Hemoroit de elma sirkeli banyolar çok etkilidir.

elma4

Kabızlık için günde 2 kez 1 bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı elma sirkesi katılarak içilir. Vücudunuzda oluşan yaraların iltihaplanmasını engellemek için bir pamuğa elma sirkesi koyun ve yarayı temizleyin.
One Response
  1. gulcan Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.