Eleştiri ile nasıl başa çıkılır
Menu

Eleştiri ile nasıl başa çıkılır

eleştiri baş

Eleştiri, insanların bizde beğenmedikleri ya da yaptığımız iş hakkında yaptıkları yorumlardır. Eleştirildiğimiz de genelde kendimizi gereksiz, başarısız ve suçlanmış hissedersiniz. Bu nedenle eleştiriyi kimse sevmez. Fakat, insan doğası gereği hepimiz birilerini mutlaka eleştiririz. Peki, eleştiri ile başa çıkmanın yolu nedir?

eleştiri1

Öncelikle sizi eleştiren insanları dikkatlice dinleyin. Karşınızda kinin eleştirisi başka bir bakış açısıdır. Dolayısı ile yaptığınız işte ya da söylemde farklı insanların bakış açıları ile başarılı olabilirsiniz. Unutulmaması gereken, her insanın size başka bir değer öğretebileceğidir. Bu nedenle, kendinizi geliştirdiğinizi düşünün.

eleştiri2

Bir eleştiri aldığınızda hemen savunmaya geçmeyin. Belki de karşınızda ki insan gerçekten size yardımcı olmaya çalışıyor. Empati kurun ve kendinizi onun yerine koyun belki de şu an yapmakta olduğunuz şeyi o yapsaydı sizde bilgi birikiminizle onu uyarmak isterdiniz. Bu nedenle kendinize düşünme süresi verin ve derin bir nefes alarak sağlıklı düşünmeye çalışın.

eleştiri3

Size yapılan eleştiri belki de bir hatadan kaynaklıdır. Hatayı kabul etmek, düzeltmek ve aynı yanlışı yapmamak için size kazandırır. Fakat yanlışınızı kabul etmemek kısa süreli rahatlama sonradan da pişmanlık yaratacaktır. Belki de bu eleştiri size pek çok takdir getirecektir.

eleştiri4

Hayatta unutulmaması gereken şet yaptığınız hatalardan ders aldığınızdır. Çünkü hata yaparak öğreniriz. Hata yapmadan daha iyisini yapma şansınız da olmadığından, eleştirildiğinizde yıkılmak yerine can kulağı ile dinleyin ve anlamaya çalışın.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.