Menu

Egzema nedir ve tedavisi

egzema baş

Egzema, cildin bir madde yüzünden ya da başka bir nedenle ortaya çıkardığı alerjik bir deri hastalığıdır. İltihaplı olabildiği gibi, ciltte kızarıklık, döküntü ve pul pul olması ile seyreder. Kaşıntı ve mikrobik olarak etkilenmiş sulu kabarıklar oluşabilir. Tedavi edilmezse, ciltte renk değişiklikleri oluşmaktadır.

egzama1

Çok sık karşılaşılan bir rahatsızlık olan egzema, genellikle 1 yaş civarı ortaya çıkar ve ergenliğe kadar devam edebilir. Yeni doğan bebeklerde annede alerjik bir rahatsızlık varsa egzema görülebilir. Bulaşıcı bir rahatsızlık değildir fakat yaşam kalitesini etkiler. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınır.

egzema2

Egzemanın pek çok nedeni vardır fakat en sık alerji ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Astım ve saman nezlesi egzemayı tetikleyicidir. Depresyon ve psikolojik sorunlar ile de başlayan türleri vardır. Parfümler, antibiyotikler, kozmetik ürünleri, sabun gibi temizlik maddeleri dermatit yani egzemaya neden olabilirler. Sık bir şekilde kaşınan insanlarda egzema oluşabilir. Genelde eller ve ayaklarda görülen egzema yağlı cilt ve saçlarda da rahatlıkla oluşur.

egzema3

Ayaklarda, yüzde ve kollarda kızarıklık, deri dökülmesi ve kaşıntı egzemanın başlıca belirtisidir.  Kaşınan kişilerin derilerinde koyulaşmış alanlar vardır.Ciltte bazen sivilcelenme şeklinde bile görülebilir. Üzerinden kaşındığında derin yaralar oluşabilir.

egzema4

Egzema tedavisinde pek çok ilaç kullanılır. tam olarak tedavi edilemese bile kaşıntı, cilt lekeleri engellenebilir. Yapılan araştırmalarda egzema yaşayan hastaların ciltlerinin kuru olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle cildi nemli tutmak ve bol su içmek gereklidir. Çok sık yıkanmamak, sabun kullanımını engellemek gerektiği gibi, kaşınmamak da gereklidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.