Eğrelti Otu Nedir Faydaları Nelerdir ?
Menu

Eğrelti Otu Nedir Faydaları Nelerdir ?

egrelti-otu-nedir-faydalari-nelerdir

Eğreltiotu hakkında bilgi

Eğrelti otu nedir kısaca bahsedilecek olursa, bu bitkinin boyunun 120 santimetreye kadar çıkabilen ve familya olarak eğreltiotugiller familyasına mensup olduğu bilindiği söylenebilmektedir. Yapraklarının altında küçük boyutlarda bulunan kahverengi sporlarla çoğaldığı bilinen bu bitki için eğrelti otu nasıl ürer sorusunda da verilecek tek cevap otomatikman sporlarla olmaktadır. bu bitkinin pek çok çeşidi de bulunmaktadır.

Eğrelti otunun diğer adı nedir?

Eğrelti otu diğer adı olarak erkek eğreltiotunu ve dişi eğrelti otunu söylemek mümkündür. Bu cinslere botanik dilinde “extractum de fougere male” ve “extractum filicis” isimleri verilmektedir.

egrelti-otu-bitkisi

 

Eğrelti otunun faydaları

  • Eğrelti otunun keşfedildiği tarihten itibaren günümüze kadar en yaygın şekilde kullanıldığı alan; bağırsaklarda oluşan tenyaların ve bağırsak solucanlarının yok edilmesi durumudur. Bunun dışında boğazda oluşan ağrılara da iyi gelerek ağrıları geçirdiği gibi balgam söktürücü özellikler de göstermektedir.

 

  • Kalbinde çarpıntı yaşayan kişilerin kontrollü olarak eğrelti otu kullanmalarının kalp çarpıntılarını azalttığı söylenmektedir.

 

egrelti-ou-urunu

 

  • Varis problemlerinde ve basur problemlerinde aynı şekilde etkili bir ürün olduğu iddia edilir.

 

  • Özellikle cilt kanseri gibi ciddi hastalıklarda eğrelti otunun kullanımı önerilmektedir.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.