EFT ve havale nedir, farkları nelerdir
Menu

EFT ve havale nedir, farkları nelerdir

eft nedir

İçinde bulunduğumuz dönemde bankacılık büyük aşamalar geçirmiş ve atılımlar yapmıştır. Gelişen teknolojik imkanlar neticesinde internet bankacılığı ve telefon bankacılığı banka şubelerindeki gişe işlemlerini geride bıraktı. Artık dileyen herkes evinde, işyerinde ve yolda bankaya gitmeden ödemelerini ya da para transferlerini gerçekleştirebiliyor. Bu işlemleri EFT veya havale işlemleri ile yapmak oldukça kolay. Peki, nedir bu EFT ve havale? bir göz atalım;

EFT nedir?

Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT, bireylerin ya da kurumların para alışverişlerini internet ortamında gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. EFT banka şubesinden de yapılabilir, ancak internetten yapmak hem zahmetsiz hem de zaman kazandırmaktadır. EFT işleminin 4 unsuru vardır. Bunlar; Gönderen, banka, alıcının bankası ve alıcı’dır. Tüm bu bilgiler girildikten sonra para işleme alınmakta ve bankanın onay süreci başlamaktadır. Banka tarafından ilk olarak yatırdığınız miktar ve hesabın yeterliliği kontrol edilmektedir. Şayet, sorun yoksa onay süreci olumlu neticelenmektedir. İşlem tamamlandığında hesaptan işlem ücreti olarak, bankaların kendilerinin belirlediği bir EFT ücreti kesilmektedir. Resmi tatiller dışında, hafta içinde her gün 08.00-17.00 saatleri arasında, mesai saatleri dışında yapılan EFT işlemleri de bir sonraki mesai başlangıcında gerçekleşmektedir. EFT’nin en önemli özelliği kendi hesabınızın bulunduğu bankadan başka bir bankadaki hesaba ya da başka bir hesaba para transferi gerçekleştirilebilmesidir.

eft ve havale arasındaki farklar

Havale nedir?

Hesaplar arasındaki para transferi işlemine havale işlemleri adı verilmektedir. EFT işlemindeki başka bir bankadaki hesaba para transferi gerçekleştirilmez. Havale işlemleri mektup, bilgisayar veya banka yolu ile yapılabilmektedir. Havale’nin yapılabilmesi için, hesap sahibinin onayı gerekir. Bu onay bankaya ulaştığı andan itibaren havale işlemleri başlatılır. Havale masrafları bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. EFT işlemlerindeki gibi kolay değildir ve daha çok bilgi gerektiren zaman alıcı bir işlemdir.

EFT ile havale arasındaki farklar nelerdir?

1- EFT, başka banka hesaplarına para transferi yapılmasına imkan sağlar. Havale ise, ancak aynı bankanın hesapları arasında para transferi yapılmasına müsaade eder.

2- EFT’nin onay süresi havaleye göre çok daha kısadır.

3- EFT’de istenen bilgiler daha az ve kısadır, fakat havale işleminde daha çok bilgi ve zaman gerekir.

4- EFT işlemi genellikle daha az maliyetlidir, havale ücreti ise daha yüksektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.