Menu

Efsane güreşçimiz Koca Yusuf’un hayatı ve hazin sonu!

1856 yılında Şumnu, Bulgaristan’da doğdu. Dünyaca ünlü Deliormanlı Türk güreşçidir. Güreşin efsanevi isimlerinden olan Yusuf, 120 okkalık (144 kg) gövdesi, güreş becerisi, gücü ve sporcu ahlakı ile “Koca” lakabını almıştır.

Adalı Halil’i iki kez ardarda yendi. Sultan Abdülaziz, Sultan V. Murat ve Sultan II.Abdülhamit döneminde pek çok güreş yaptı.

Paris’te minder güreşinin kurallarını öğrendi. Bu dönemde güreştiği ve döneminin önemli sporcuları olan Olsen, Pons, Fournier ve Sebes gibi isimlerin tamamını yendi.  Amerika Birleşik Devletleri’nden davet aldı ve oraya gitti. Orada da yaptığı bütün güreşleri kazandı. Yendiği güreşciler arasında  Amerika Şampiyonu unvanını taşıyan Robert de vardır.

Türkiye’ye dönmek üzere 21 Mayıs 1898’de Fransız bandıralı La Bourgogne transatlantiği ile yola çıkan Koca Yusuf, bindiği geminin 4 Temmuz sabahı  Sable Adası’nın 60 mil açıklarında İrlanda bandıralı Crmartyshire şilebiyle çarpışıp batması sonucu tüm yolcularla   birlikte boğularak ölmüştür. Bir rivayete göre kurtulmak için cankurtaran sandalına binmek için tutunduğu sırada sandaldakilerin sandalı batıracağı endişesi ile ellerindeki küreklerle Koca Yusuf’a vurarak onu  öldürdükleri iddia edilir.
23 Comments
 1. ercan Cevapla
 2. habib Cevapla
 3. eyüp akbaba Cevapla
 4. gökhan gül Cevapla
 5. Nisa Nur yıldırım Cevapla
 6. Nisa Nur yıldırım Cevapla
 7. hüseyin Cevapla
 8. Yiğit Duman Cevapla
 9. ceset Cevapla
 10. crayzy Cevapla
 11. Of.hep.bunu.soruyolar Cevapla
 12. Sanane_arkedeş Cevapla
 13. Ben.işte Cevapla
 14. just_love Cevapla
 15. MAJOR Cevapla
 16. abdullah Cevapla
 17. jaruda Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.