Menu

Efsane güreşçimiz Koca Yusuf’un hayatı ve hazin sonu!

1856 yılında Şumnu, Bulgaristan’da doğdu. Dünyaca ünlü Deliormanlı Türk güreşçidir. Güreşin efsanevi isimlerinden olan Yusuf, 120 okkalık (144 kg) gövdesi, güreş becerisi, gücü ve sporcu ahlakı ile “Koca” lakabını almıştır.

Adalı Halil’i iki kez ardarda yendi. Sultan Abdülaziz, Sultan V. Murat ve Sultan II.Abdülhamit döneminde pek çok güreş yaptı.

Paris’te minder güreşinin kurallarını öğrendi. Bu dönemde güreştiği ve döneminin önemli sporcuları olan Olsen, Pons, Fournier ve Sebes gibi isimlerin tamamını yendi.  Amerika Birleşik Devletleri’nden davet aldı ve oraya gitti. Orada da yaptığı bütün güreşleri kazandı. Yendiği güreşciler arasında  Amerika Şampiyonu unvanını taşıyan Robert de vardır.

Türkiye’ye dönmek üzere 21 Mayıs 1898’de Fransız bandıralı La Bourgogne transatlantiği ile yola çıkan Koca Yusuf, bindiği geminin 4 Temmuz sabahı  Sable Adası’nın 60 mil açıklarında İrlanda bandıralı Crmartyshire şilebiyle çarpışıp batması sonucu tüm yolcularla   birlikte boğularak ölmüştür. Bir rivayete göre kurtulmak için cankurtaran sandalına binmek için tutunduğu sırada sandaldakilerin sandalı batıracağı endişesi ile ellerindeki küreklerle Koca Yusuf’a vurarak onu  öldürdükleri iddia edilir.

Son 50 Yorum
 1. Muharrem tasar Cevapla
 2. ercan Cevapla
 3. habib Cevapla
 4. eyüp akbaba Cevapla
 5. gökhan gül Cevapla
 6. Nisa Nur yıldırım Cevapla
 7. Nisa Nur yıldırım Cevapla
 8. kadir Cevapla
 9. hüseyin Cevapla
 10. Yiğit Duman Cevapla
 11. ceset Cevapla
 12. crayzy Cevapla
 13. Of.hep.bunu.soruyolar Cevapla
 14. Sanane_arkedeş Cevapla
 15. Ben.işte Cevapla
 16. Tolga Güzel Cevapla
 17. Nagihan Dündar Cevapla
 18. Yunus Emre Baykal Cevapla
 19. Oktay Özgür Cevapla
 20. just_love Cevapla
 21. MAJOR Cevapla
 22. abdullah Cevapla
 23. jaruda Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.