Düşük nedenleri nelerdir
Menu

Düşük nedenleri nelerdir

düşük baş

Düşük, anne karnındaki embriyo ya da bebeğin çeşitli nedenler ile rahimden atılmasıdır. Düşüklerin çeşitli nedenleri vardır. İşte, düşük nedenleri ;

düş1

Rahim kaynaklı düşükler ; Rahim ağzının hamileliğe uygun olmaması, rahim zarı yırtıkları, miyomlar, rahim içi yapışıklıkları, rahim şekil bozuklukları sayılabilir. Hamile kalmadan önce teşhis yapılmalıdır. Genellikle cerrahi tedavi uygulanır.

düş2

Hormonal bozukluklar ; Şeker , tiroid,  Pkos sendromu, böbrek üstü bezleri, östrojen azlığı düşük nedenidir. hamilelik öncesi tedaviler yapılmalı ve gerekirse hamilelik boyunca kontrol altına alınmalıdır.

düş3

Enfeksiyon hastalıkları ve mantar ; Çeşitli bakteri ve mikroplardan kaynaklı hastalıklar düşük nedenidir. Kızamıkçık, kabakulak, mantar hastalıkları için tedavi uygulanmalıdır.

düş4

Kromozomal bozukluklar ; Genelde tekrarlayan düşüklere neden olmaktadır. Anne ve babanın genetik kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

düş5

 İlerleyen yaş ; Gebelikte 35 yaş sonrası riskli döneme girilmektedir. Özellikle 40 yaş sonrası düşük oranları %50’lere varır.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.