Menu

Dünyanın ulaşılması en zor yerleri

ulaşılması en zor yerler

Dünya üzerinde çok fazla bilinmeyen ve standart ulaşım araçlarıyla rahatlıkla ulaşılamayan birçok yer bulunmaktadır. Her türlü teknolojik imkana sahip olunsa da halen ulaşmanın çok zorlu olduğu bazı yerleri sizler için derledik. İşte, dünyanın ulaşılması en zor yerleri

HMS ENDURANCE off Tristan Da Cunha on 12th April 2007.

Tristan da Cunha Adaları: Dünyanın ulaşılması en zor yeri olarak kabul edilen Tristan da Cunha, Atlantik Okyanusu’nun güneyinde bulunan bir ada kümesidir. 2800 km’lik mesafesiyle adalara en yakın yer Güney Afrika Cumhuriyetidir..

Motuo İli, Çin

Motuo – Çin: Tibet özerk bölgelerinden olan Motuo, Çin’in kara yolu bağlantısı olmayan tek şehridir. Bu şehre ulaşmak için, Himalaya’ların zorlu geçitlerinden ve her biri 200 metre yüksekliğindeki asma köprülerden geçmek gerekiyor.

Alert, Nunavut, Kanada

Alert / Nunavut -Kanada: Dünyanın en kuzey kısmında yaşam bulunan en uç noktası kabul edilen Alert, Kanada’nın Nunavut bölgesinin en ucunda bulunmaktadır. Burada günler 24 saat gündüz 24 saat gece şeklinde geçmektedir.

Pitcairn Adası

Pitcairn Adası: Pasifik Okyanusunda bulunan bu ıssız adada, yerleşik ne bir halk kitlesi ne de herhangi bir araştırmacı bulunmuyor. En yakın yerleşim yerleri bu adaya yüzlerce km uzaklıkta bulunmaktadır.

Kerguelen Adaları

Kerguelen Adaları: Hint Okyanusu’ndaki bu küçük takımada “Issızlık Adaları” olarak da adlandırılmaktadır. Hava yolu ulaşımının olmadığı bu adalara ulaşmak için 6 gün süren bir tekne yolculuğu yapmak gerekiyor.

Ittoqqortoormiit, Grönland 1

Ittoqqortoormiit – Grönland: Grönland dünyadaki en büyük yüz ölçümüne sahip adası ve sadece 57 bin kişi yaşamaktadır. Ittoqqortoormiit, adanın en doğu ucunda balıkçılıkla uğraşan en ıssız kasabası konumundadır.

Aerial View of Cape Point and Cape of Good Hope

Cape York Yarımadası – Avustralya: Dünyanın en ıssız ve medeniyetten uzak yerlerinden biri olarak kabul edilen bu yarımada, Aborjinlerin oluşturduğu 18 bin kişilik bir nüfusu bulunmaktadır. Kıtanın en kuzey kısmında bulunmaktadır.

McMurda İstasyonu, Antarktika

McMurda İstasyonu – Antarktika: Dünyanın en dip noktasındaki insan yaşamının bulunduğu yer neresidir diye sorulacak olursa, bunun cevabı kesinlikle Antarktika’daki McMurda İstasyonudur. Burada yaşayanlar sadece belirli çalışmalar yapan araştırmacılardır. Antarktika kıtasının en kuzey ucunda bulunan Ross adasında yer almaktadır.

FRANCIS_Golden_Slum_41

La Rinconada – Peru: And Dağları’nda yer alan La Rinconada, ulaşılması en zor yerlerden biridir. 5 bin 200 metre rakımda küçük bir maden kasabası ve dünyanın en yüksek rakımlı, en ıssız yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

paskalya adası

Paskalya Adası: 180 kilometre karelik bir alana sahip adada yalnızca 4 bin insan yaşamaktadır. Şili kıyılarına olan uzaklığı yaklaşık 6 bin 500 km’dir. Bu özellikleriyle Pasifik okyanusunun en ıssız yerlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.